Yonga levha melamin presleme süreçlerinin mekanik ve enerji verimliliği açısından iyileştirilmesi ve değerlendirilmesi
Improvement and evaluation of melamine pressing processes for particleboard in terms of mechanical and energy efficiency
  1. Tez No: 989608
  2. Yazar: HULUSİ ÜNSEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, bir yonga levha melamin kaplama (MKYL) üretim hattında (ORMA A.Ş. KT-4) mekanik ve enerji verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, yüksek işletme maliyetlerine, plansız duruşlara ve kalite kayıplarına neden olan üç kritik alt sisteme odaklanmıştır: Vakumlu taşıma sistemi, Pres besleme arabasının güç aktarım mekanizması ve Kalite kontrol istasyonu aydınlatma sistemi. Yöntem olarak, her sistem için mevcut durum analizi, mühendislik hesaplamaları ve alternatif sistem tasarımı uygulanmıştır. Sürekli çalışarak enerji israfına yol açan mevcut vakum pompası,“isteğe bağlı vakum”(on-demand) sağlayan ve bakım gerektirmeyen beş adet vakum ejektörü ile değiştirilmiştir. Pres arabasında, sık arızalanan (yıllık 785 dk. duruş) ve senkronizasyon sorunu yaşayan (20B-2) zincirli tahrik sistemi, mühendislik hesaplamalarıyla seçilen (Ft = 21 262 N) yüksek torklu (LL HTD 14M) senkron kayış sistemiyle modernize edilmiştir. Yetersiz (düşük Lux) ve heterojen (274-885 lx) kalite kontrol aydınlatması (Metal Halide 840W), standartları (4000K CCT, ≥90 CRI) sağlayan homojen bir LED sistemiyle (14x50W=700W) optimize edilmiştir. İyileştirmeler sonucunda somut ve ölçülebilir kazanımlar elde edilmiştir. Vakum sisteminde yıllık 813.06 € (%43.9) enerji ve bakım tasarrufu sağlanmış, yatırım kendini 11.8 ayda amorti etmiştir. Pres arabasında, yıllık 2 500 € malzeme maliyeti ve 785 dakikalık plansız duruş tamamen ortadan kaldırılmıştır, 11 390 €'luk yatırımın geri dönüşü (sadece malzeme bazlı) 4.56 yıl olarak hesaplanmıştır. Aydınlatma revizyonu, Toplam Sahip Olma Maliyetini (TCO) düşürmüş, enerji maliyetini (640.2 €'dan 533.5 €'ya) azaltmış ve kalite kontrol prosesini standart hale getirerek kalitesizlik maliyetlerini önlemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to improve the mechanical and energy efficiency of a particleboard melamine coating (MKYL) production line (ORMA A.Ş. KT-4). The study focuses on three critical subsystems that cause high operational costs, unplanned downtime, and quality losses: the vacuum transport system, the press feeding cart's power transmission mechanism, and the quality control station lighting. As a methodology, current situation analysis, engineering calculations, and alternative system designs were applied to each system. The existing vacuum pump, which wasted energy through continuous operation, was replaced with five vacuum ejectors providing“on-demand”vacuum and requiring no maintenance. On the press cart, the frequently failing (785 min/year downtime) (20B-2) chain drive system, which caused synchronization problems, was modernized with a high-torque (LL HTD 14M) synchronous belt system selected via engineering calculations (Ft = 21 262 N). The inadequate (low Lux) and heterogeneous (274-885 lx) quality control lighting (Metal Halide 840W) was optimized with a homogeneous LED system (14x50W=700W) that meets quality standards (4000K CCT, ≥90 CRI). Concrete and measurable gains were achieved as a result of the improvements. The vacuum system achieved annual energy and maintenance savings of €813.06 (43.9%), with a return on investment (ROI) of 11.8 months. For the press cart, an annual material cost of €2 500 and 785 minutes of unplanned downtime were completely eliminated, the ROI for the €11 390 investment was calculated at 4.56 years (based on material cost alone). The lighting revision reduced the Total Cost of Ownership (TCO), decreased energy costs (from €640.2 to €533.5), and standardized the quality control process, thereby preventing costs of non-quality.