Antik kentlerin kültürel miras turizmine kazandırılmasına yönelik stratejik bir model önerisi: Pisidia Antıocheıa örneği
A strategic model proposal for integrating ancient cities into cultural heritage tourism: The case of Pisidia Antiocheia
  1. Tez No: 989647
  2. Yazar: İBRAHİM CEM ARABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN BAŞODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pisidia Antiocheia antik kentini kültürel miras turizmine entegre etmek için stratejik bir planlama modeli önermektir. Ölçüt örnekleme stratejisi kullanılarak, doküman örneği kültürel miras turizmi kapsamındaki antik kentler hakkında belirli veri tabanları üzerinden 35 akademik çalışmada (2010–2025) bildirilen açık önerilerden oluşurken, paydaş örneği Isparta'da ikamet eden seyahat acentesi yöneticileri, akademik personel, yerel yöneticiler, tur rehberleri, STK yöneticileri ve yerel halk olmak üzere 107 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, 20 Mayıs-13 Ekim 2025 tarihleri arasında yapılandırılmış bir çevrimiçi nitel form aracılığıyla toplanmıştır. Temel bir karma nitel yöntem tasarımı ile belge ve paydaş verileri birleştirilerek kullanılmıştır. Bu veriler, MAXQDA kullanılarak içerik analizi ve kod ilişkisi (eşzamanlılık/senkronizasyon) analizleri yoluyla tümevarımsal olarak analiz edilmiş ve sonuçlar kısa, orta ve uzun vadeli ufuklar halinde haritalandırılmıştır. Elde edilen veri seti; 1.176 koddan, 12 ana tema ve 78 alt temadan oluşan hiyerarşik bir yapıya sentezlenmiştir. Ortaya çıkan tema seti, karar geçerliliğini ve önceliklendirmeyi güçlendirmek için iki aşamalı bir Delphi süreciyle değerlendirilmiştir. Bu süreçte uzmanlar tarafından, zaman ufkunun yerleştirilmesi, önemi ve uygulanabilirliği değerlendirilmiş ve tam bir uzlaşı sağlanmıştır. Zaman ufku yapısını ufuk içi ve ufuklar arası senkronizasyon modellerine entegre eden çalışma, ön koşulları, temel kolaylaştırıcıları ve uzun vadeli entegrasyon mekanizmalarını yansıtan giriş noktalarını ve olgunluk aşamalarını belirleyen aşamalı ancak senkronize bir yol haritası önerilmiştir. Genel olarak bulgular, yönetişim ve destinasyon yönetim merkezinin birincil ön koşulları oluşturduğunu, bunu tanıtım/markalaşma ve ürün-deneyim tasarımının izlediğini, altyapı ve çevresel iyileştirmelerin ise daha uzun uygulama döngüleri boyunca bütünleşmiş olduğunu ve karşılaştırılabilir miras destinasyonları için kanıta dayalı ve aktarılabilir bir planlama mantığı sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a strategic planning model for incorporating the ancient city of Pisidia Antiocheia into cultural heritage tourism. Using a criterion-sampling approach, the document sample includes explicit proposals from 35 academic studies (2010–2025) on ancient cities in the realm of cultural heritage tourism, drawn from specific databases. The stakeholder sample comprised 107 participants, including travel agency managers, academic staff, local administrators, tour guides, NGO managers, and residents in Isparta. Data were collected through a structured online qualitative survey from May 20 to October 13, 2025. A basic mixed-methods design was employed, combining document and stakeholder data. These data were analyzed inductively using MAXQDA through content analysis and code relationship (synchronization) analyses. The findings were mapped into short-, medium-, and long-term horizons. The dataset included 1,176 codes, which were synthesized into a hierarchical structure of 12 main themes and 78 sub-themes. The themes were evaluated through a two-stage Delphi process to enhance decision validity and prioritization. In this process, experts assessed the placement, importance, and applicability of the time horizons and reached complete consensus. By integrating the time-horizon structure into intra- and inter-horizons synchronization models, the study proposed a phased, yet synchronized roadmap that identifies entry points and maturity stages that reflect prerequisites, key enablers, and long-term integration mechanisms. Overall, the findings highlight that governance and destination management centers are the primary preconditions, followed by promotion/branding and product-experience design. Infrastructure and environmental improvements are incorporated over longer implementation cycles, providing an evidence-based and transferable planning approach for similar heritage destinations.