Primer açık açılı glokom, preperimetrik glokom, oküler hipertansiyon hastalarında ve sağlıklı kişilerde optik koherens tomografi parametrelerinin karşılaştırılması, tanı koyma performanslarının saptanması ve birbirleriyle korelasyonunun değerlendirilmesi
Comparison of optical coherence tomography parameters, determination of diagnostic performance, and evaluation of their correlations in patients with primary open-angle glaucoma, preperimetric glaucoma, ocular hypertension, and in healthy individuals
- Tez No: 989655
- Danışmanlar: UZMAN BETÜL İLKAY SEZGİN AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma primer açık açılı glokom, preperimetrik glokom, oküler hipertansiyon hastalarında ve sağlıklı kişilerde optik koherens tomografi (OKT) parametrelerinin karşılaştırılması, tanı koyabilme güçlerinin saptanması ve birbirleriyle korelasyonunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya 122 hastanın 237 gözü ile sağlıklı 45 kişinin 89 gözü dahil edildi. Glokom bölümünde kayıtlı olan 237 gözün; 77'si oküler hipertansiyon (OHT), 94'ü preperimetrik glokom (PPG) ve 66'sı erken açık açılı glokom (EG) tanısı ile takip edilmekteydi. Tüm hastalara; biyomikroskopik muayene, otomatik perimetri ve spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ile retina sinir lifi tabakası (RSLT), gangliyon hücre kompleksi (GHK) ve optik sinir başı (OSB) ölçümü yapıldı. OKT parametreleri sağlıklı kişilerden OHT, preperimetrik, erken glokom hastalarına doğru anlamlı değişim gösterdi. Ortalama RSLT'nin tanı koyma performansı özellikle erken glokom hastalarında diğer parametrelerden anlamlı derecede yüksek bulundu. %95 sabit spesifitede sensitivite değerleri de bu sonucu destekler nitelikteydi. Preperimetrik glokom grubunda ise ortalama RSLT AUROC (area under receiever operating curves) ve sensitivite değerleri en yüksek olmasa da bu grupta en yüksek bulunan rim hacmi ile yarışır düzeydeydi. Preperimetrik glokom hastalarında GHK parametrelerinin tanı koyma performansında RSLT parametreleri ile anlamlı farklılık saptanmadı. Erken glokom hastalarında da ortalama RSLT anlamlı olarak daha yüksek bulunsa da superior GHK ölçümünün tanı koyma performansı da iyi düzeyde bulundu. Hem erken glokom grubunda hem de preperimetrik glokom grubunda ortalama RSLT %95 sabit spesifitede sensitivite değeri ile superior GHK sensitivite değeri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. OSB parametreleri daha değişik bir seyir izledi. OSB parametrelerinin tanı koyma performansı diğer parametrelerle karşılaştırıldığında preperimetrik glokom grubunda anlamlı farklılık göstermezken erken glokom grubunda RSLT ve GHK parametrelerinden daha düşük düzeyde kaldı. %95 sabit spesifitede sensitivite değeri de benzer bir seyir izledi. Ortalama RSLT MD (ortalama sapma) ve PSD (patern standart sapma) değerleriyle en güçlü korelasyonu gösterdiğinden glokom hastalarının takibinde değerlendirilebilir. Ortalama GHK ölçümü de görme alanı parametreleri ile iyi korelasyon gösterdiği için glokom takibinde kullabilecek bir parametredir. RSLT ve GHK parametreleri arasında güçlü korelasyon bulunması bu durumu destekler niteliktedir. OSB parametreleri ise ortalama RSLT ve GHK ölçümleri ile anlamlı fakat düşük düzeyde korelasyon gösterdi. Ortalama RSLT ölçümü hem preperimetrik hem de erken glokom grupları için risk faktörü olarak bulundu. Ortalama RSLT ve GHK ölçümlerinin tanı koyma performansı MD değeri azaldıkça arttı, rim alanı ve ortalama RSLT ölçümlerinin tanı koyma performansı ise optik disk alanı arttıkça arttı. Sonuç olarak aralarında güçlü korelasyon bulunan RSLT ve GHK parametreleri glokom hastalarının tanı ve takibinde kullanılabilir. OSB parametreleri ise özellikle sağlıklı kişiler ile preperimetrik glokom grubu arasında ayrım yapılırken faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the diagnostic abilities of the optical coherence tomography (OCT) parameters, to compare the OCT parameters amongst primer open angle glaucoma, preperimetric glaucoma, ocular hypertension patients and healthy controls and to evaluate correlations between the OCT parameters. 237 eyes of 122 patients and 89 eyes of 45 healthy controls were included in this study. Among the 237 eyes that were registered in glaucoma section, 77 eyes were followed with a diagnosis of ocular hypertension (OHT), 94 eyes followed with a diagnosis of preperimetric glaucoma (PPG) and 66 eyes followed with a diagnosis of early glaucoma (EG). All the patients went through biomicroscopic examination, visual field test with automatic perimetry and retina nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell complex (GCC) and optic nerve head (ONH) measurements with spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT). The OCT parameters showed gradual and significant change from healthy controls to OHT, preperimetric and early glaucoma patients. The diagnostic ability of avarage RNFL was found to be superior to the other parameters especially in early glaucoma patients. Sensitivity at 95% fixed specifity values were also supporting this outcome. In preperimetric glaucoma group AUROC (area under receiever operating curves) and sensitivity values of average RNFL were comparable with the rim volume which was the highest performer in this group. In preperimetric glaucoma group there was no significant difference between diagnostic abilities of GCC and RNFL parameters. In early glaucoma group despite the average RNFL being significantly higher, the diagnostic ability of superior GCC was also in a good level. In both early and preperimetric glaucoma groups sensitivities at 95% fixed specifity of average RNFL and superior GCC didn't show any significant difference. ONH parameters ran a different course. Whilst the diagnostic performance of ONH parameters didn't show any significant difference when compared to other parameters in preperimetric glaucoma group, it remained at a lower level from RNFL and GCC parameters in early glaucoma group. Sensitivities at 95 % fixed specifity followed the same course as well. Average RNFL can be used in the follow up of galucoma patients due to its strong correlation with MD (median deviation) and PSD (pattern standart deviation). Also average GCC can be used in follow up of glaucoma patients, showing strong correlation with visual field parameters. The strong correlation between RNFL and GCC parameters supports this situation. ONH parameters showed significant but weak correlation with average RNFL and GCC values. Average RNFL was found to be a risk factor for both preperimetric and early glaucoma groups. The diagnostic ability of average RNFL and GCC increased with the decreasing MD value. The diagnostic ability of average RNFL and rim area increased with the inreasing optic disc area. In conclusion, RNFL and GCC parameters measurements can be used in both the diagnosis and follow up of glaucoma patients. ONH parameters can be useful especially in the differentiation of healthy controls and preperimetric glaucoma groups.