Yüzeyel duyusal uyaranların bipedal postural salınımları ve kas kuvveti üzerine etkisi
Effects of superficial sensory stimuli on bipedal postural sway and muscle strength
- Tez No: 989654
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET PEKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı spinal segmentlerin duyu dallarına verilen ağrılı ve ağrısız yüzeyel duyusal uyaranların postural salınımlar ve kas kuvveti üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmadaki postural salınım ölçümlerine 45 (nkadın=27, nerkek=18), kas kuvvet ölçümlerinde ise 41 (nkadın=25, nerkek=16) sağlıklı gönüllü Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri katılmıştır. Postural salınım ölçümleri GYKO ataletsel sensör sistemi (Versiyon 2.8, Microgate Italy) ile bir kez uyaransız, bir kez ağrılı uyaran (AU) kafatasının hemen altındaki üst boyun omurlarının arka kısmının derisinden sağdan sola ve soldan sağa paralel olacak şekilde 1 dk boyunca Wartenberg tekerleği ile uygulandıktan sonra ve bir kez de hafif dokunma uyaranı (HDU) sonrası aynı yöntemle Brons marka 40 mm yumuşak fırça ile uygulandıktan sonra ölçülmüştür. Kol abdüksiyon izokinetik testi ise Isomed 2000 marka izokinetik dinamometre ile aynı yöntemlerle uyaranlar C5 segmenti deri bölgesine verilerek ölçülmüştür. Postural salınım ölçümlerinde referans protokol ile AU ve HDU arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0.05). İzokinetik testlerde ise en yüksek iş, toplam iş, maksimum iş, rölatif iş ve güç verisi AU sonrası tespit edilmiştir. Toplam iş, ağrılı uyaran sonrası referans protokolüne göre anlamlı yüksek elde edilmiştir (p=0.001). Sonuç olarak üst servikal deri bölgesine uygulanan AU veya HDU'nun denge salınımı üzerinde bir etkisi olmadığı görüldü (p>0.05). İzokinetik kol abdüksiyon ölçüm sonuçları, C5 bölgesine uygulanan AU'nun toplam iş, zirve tork ve rölatif zirve tork değerlerinde anlamlı artışa neden olduğunu göstermiştir (p<0.001).
Özet (Çeviri)
The aim of this studywas to investigate the effects of painful (PS) and ligth touch (LTS) superficial stimuli applied to the sensory branches of the spinal segments on postural sway and muscle strength. 45 (n=45; women=27, men=18) healthy volunteer students from Gazi University Faculty of Sports Sciences participated in the postural sway measurements and 41 (n=41; women=25, men=16) healthy volunteer students participated in the muscle strength measurements. Postural sway measurements were performed with GYKO Inertial Sensor System (Version 2.8, Microgate Italy), once without stimulus, once after the PS which was applied to the skin of the posterior part of the upper cervical vertebrae just below the skull, applied parallel from right to left and vice versa, for 1 minute with Wartenberg wheel, and once after the LTS which was applied with a Brons 40 mm soft brush using the same method. The arm abduction isokinetic test was measured by applying stimuli to the C5 segment skin area using the same methods with the Isomed 2000 isokinetic test dynamometer. There were no statistically significant difference between the reference protocol, PS and LTS in postural sway measurements (p>0.05). In isokinetic tests, total work was significantly higher after PS compared to the reference protocol (p=0.001). In conclusion, PS or LTS applied to the upper cervical skin area had no effect on balance sway (p>0.05). However, the isokinetic arm abduction measurement results showed that PS applied to the skin at the C5 region caused a significant increase in total work, peak torque, and relative peak torque values (p<0.001).