The Effect of Inequality and Negative Mood on Local and Global Visual Processing
Algılanan Eşitsizlik ve Negative Duygu Durumunun Global ve Lokal İşleme Süreçlerine Etkisi
- Tez No: 989656
- Danışmanlar: PROF. DR. JAN W DE FOCKERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Goldsmıths, Unıversıty Of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Özet Amaç: Global ve lokal işleme tarzı, ekonomik eşitsizlik ve bireyin duygu durum hali ile ilişkilendirilmiştir. Yoksulluğun bilişsel süreçler üzerindeki etkisine ilişkin birçok çalışma yapılmasına rağmen eşitsizliğin görsel dikkat stili üzerindeki etkisine ilişkin araştırma eksikliği bulunmaktadır. Ayrıca, negative duygu durum halinin görsel dikkati etkilediğine dair artan kanıtlar vardır. Bu çalışmanın amacı algılanan eşitsizliğin Navon testindeki global ve lokal işlemeyi nasıl etkilediğini araştırmaktır. Ayrıca amaç, yüksek negatif duygu durumunun dikkat yanlılığı üzerindeki etkilerini ölçmektir. Yöntem: Londra genelinde 87 sağlıklı kişiden veri toplandı. Katılımcıların tamamı demografik formu ve Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeğini (PANAS) doldurdu. Daha sonra rastgele atama yöntemiyle iki gruba ayırma yapıldı (eşitsizlik manipülasyon grubu ve kontrol grubu). Deney grubu için, eşitsizlik manipülasyonu yapıldı. Daha sonra tüm katılımcılara, araştırmacıların bir bireyin görsel dikkatteki global ve lokal işleme eğilimini anlamalarına sağlayan, Navon testi uygulandı. Sonuçlar: Eşitsizlik manipülasyonu ile dikkat yanlılığı arasında herhangi bir ilişki bulunamadı. Ayrıca, yüksek negatif duygu durumunun global ve lokal işleme üzerinde herhangi bir etkisi olmadı. Ancak, global dikkat yanlılığı ve uyumluluk etkisi gözlemlendi. Bunun anlamı, katılımcılar, global düzeydeki harflere yanıt vermede daha hızlıydılar ve uyumlu harfleri belirlemede uyumsuz harflere göre daha iyi performans sergilediler.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: Global/local processing style has been associated with economic inequality and the individual's mood state. Although many studies into the effect of poverty on cognitive processing have been carried out, there is a lack of investigation into the effect of inequality on visual attention style. Further, there is growing evidence that a negative mood state impacts on visual attention. The purpose of the proposed study is to investigate how perceived inequality impacts global and local processing in the Navon task. Further, the aim is to measure the effects of high negative mood on attentional bias. Method: Data from 87 healthy people across London was collected. All of the participants completed a demographic form and a Positive and Negative Affect Schedule (PANAS). Then, random allocation into two groups was done (inequality manipulation group and control group). For the experiment group, inequality manipulation was carried out. Then, all of the participants performed the Navon task, which allows researchers to understand an individual's tendency in terms of global local processing in visual attention. Results: No association between inequality manipulation and attentional bias was found. Additionally, high negative mood had no effect on global local processing. However, global bias and the congruency effect were observed, which means that participants were faster in responding to global level letters, and they performed better in identification of compatible letters than incompatible letters.