Enhancing teachers' readiness for AI integration in English language teaching development of a measurement scale and training program implementation
İngiliz dili eğitimine yapay zeka (AI) entegrasyonu için öğretmenlerin hazırbulunuşluklarının arttırılması ölçek geliştirme ve eğitim programı uygulaması
  1. Tez No: 989663
  2. Yazar: KÜBRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zeka (YZ), eğitim ortamlarını giderek daha fazla etkilemekte ve bu durum, dil öğretmenlerinin söz konusu teknolojik dönüşüme nasıl uyum sağladığının incelenmesini gerekli kılmaktadır. Öğretim ve öğrenme süreçlerine yapay zekâ destekli araçların giderek daha fazla entegre edilmesiyle birlikte, öğretmenlerin bu tür yenilikleri pedagojik uygulamalarına ne ölçüde entegre etmeye hazır olduklarının anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin YZ'yi ders içi uygulamalarına entegre etme konusundaki hazırbulunuşluk düzeylerini incelemekte ve hem bireysel yeterliklere hem de pedagojik yaklaşımlardaki genel değişimlere odaklanmaktadır. Araştırma, tek gruplu ön test-son test yarı deneysel yöntem desenine sahiptir. İlk aşamada, görevdeki İngilizce öğretmenleriyle açık uçlu sorular içeren anketler aracılığıyla nitel bir ihtiyaç analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yanıtların analizi sonucunda, öğretmenlerin desteğe ihtiyaç duyduğu çeşitli alanlar belirlenmiştir. Bunlar arasında dijital araç kullanım yeterliliği, ders planlama ve tasarımı, ölçme-değerlendirme yöntemleri, öğrenci merkezli öğretim stratejileri ve YZ'nin eğitimdeki etik boyutları yer almaktadır. Bu analizlerden elde edilen bulgular doğrultusunda, İngilizce Öğretiminde Yapay Zekâ Entegrasyonuna Öğretmen Hazırbulunuşluğu Ölçeği (TRAIICS-ELT) geliştirilmiştir. Ölçek, psikometrik açıdan geçerli ve güvenilir olmasını sağlamak amacıyla kapsamlı geçerlik ve güvenirlik testlerine tabi tutulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında, öğretmenlerin YZ teknolojileriyle çalışma kapasitelerini artırmayı hedefleyen bir mesleki gelişim programı tasarlanmış ve uygulanmıştır. Eğitim öncesi ve sonrası elde edilen veriler, katılımcıların YZ araçlarını etkili şekilde kullanma konusundaki farkındalık, özgüven ve pedagojik uyum düzeylerinde belirgin bir artış olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, hedefe yönelik ve bağlama özgü eğitimlerin önemini vurgulamakta; aynı zamanda öğretmen eğitimi ve eğitim teknolojileri araştırmaları için hem geçerli bir ölçme aracı hem de uygulanabilir bir model sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) is progressively affecting educational settings, necessitating an examination of how language teachers adjust to this technological transformation. As AI-driven tools become increasingly embedded in teaching and learning processes, it becomes essential to understand the degree to which teachers are ready to integrate such innovations into their pedagogical practices. This study examines the readiness of English language teachers to incorporate AI into their instructional methodologies, focusing specifically on both individual competencies and broader pedagogical shifts. The study used a one-group quasi-experimental pre-test/post-test design and was executed in two consecutive phases. In the first phase, a qualitative needs analysis was conducted with in-service English instructors using open-ended survey questions. The analysis of the responses identified several domains requiring support, including digital tool proficiency, lesson planning and design, assessment methodologies, the adoption of student-centered strategies, and ethical considerations related to AI use in education. Based on the insights derived from this analysis, the Teachers' Readiness for AI Integration into English Language Teaching Scale (TRAIICS-ELT) was developed. The scale underwent extensive processes of validation and reliability testing to ensure its psychometric soundness and practical relevance. The second phase of the study involved the design and delivery of a professional development program tailored to enhance teachers' capacity to work with AI technologies. Pre- and post-training data revealed a marked increase in participants' awareness, confidence, and instructional adaptability regarding AI tools. The findings underscore the importance of targeted, context-sensitive training and offer both a validated instrument and a replicable model for future initiatives in teacher education and educational technology research.