Doğu Anadolu bölgesinde endüstri bitkileri üretimi
The Plants are production in the East Anatolia
  1. Tez No: 98968
  2. Yazar: FETHİYE GÜNEŞ SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
...*-*^"?7Sf in ; ffi%Q*r* >:$ ÖZET Y%JÇ^ Yüksek Lisans Tezi DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE ENDÜSTRİ BİTKİLERİ ÜRETİMİ Sanayi kesimine ham madde veren en önemli iktisadi faaliyet kollarından biri de tarım kesimidir. Ürünleri fabrikalarda işlenerek çeşitli mamul maddelerin elde edildiği tarım bitkilerine, endüstri bitkileri adı verilir. 1947-1995 yıllan arasında Türkiye genel ekim alanları içinde endüstri bitkileri ekimi %8 ila %12'lik paya sahip olmuştur.' Doğu Anadolu bölgesinde ise genel ekim alanları içerisinde endüstri bitkileri ekiminin payı %1 ila %5 arasındadır. 1947-1995 yılları arasında Doğu Anadolu Bölgesi endüstri bitkilerinin üretimi çalışmasında, Endüstri Bitkilerinin keşfi ve dünyada yayılışı, öoğu Anadolu bölgesinde endüstri bitkileri tarımının başlaması üzerinde durulmuştur. Daha sonra 1947-1995 yıllan arasında Doğu Anadolu bölgesinde tarımı yapılan endüstri bitkilerinin gelişim dönemleri incelenmiştir. Gelişim dönemleri onar yıllık dönemler halinde ele alınmıştır. İncelenen endüstri bitkileri ise Şekerpancarı, pamuk, tütün. ayçiçeği ve diğer endüstri bitkileridir. Belirlenen gelişim dönemleri içerisinde endüstri bitkilerinin ekim ve üretim durumları, Türkiye geneliyle ve birbirleriyle karşılaştırılmalan yapılmıştır. Ekim ve üretimdeki artış ve azalışın nedenleri dönemler arasında karşılaştırmalar yapılarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY i.? is made. The development periods are searched by ten years to ten years. The industry plants which are searched are sugar beet, cotton, tabacco, sunflower and the other industry plants. In the development period that is designation, production and sowing situations of industry plants, general of Türkiye and each other have made comparison. The reassans of the increase and the decrease in sowing and productions are tried to explain by making comparisons between the period. '