Paraklinoid anevrizmalarda mikrocerrahi anevrizma kliplenmesi sonrası optik traktus basısının MR traktografi yardımıyla incelenmesi
Evaluation of optic tract compression following microsurgical clipping of paraclinoid aneurysms with MR tractography
- Tez No: 989706
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BÜYÜKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, paraklinoid anevrizmalarda mikrocerrahi klipleme sonrası optik radiatadaki mikroyapısal değişikliklerin difüzyon tensör görüntüleme (DTI) ile değerlendirilmesini ve bu değişikliklerin görme alanı defektleri ile ilişkisini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda paraklinoid anevrizma nedeniyle mikrocerrahi klipleme yapılmış olan 29 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 24 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm olgularda 1.5 ve 3 Tesla MR cihazı ile DTI yapılmıştır. Görüntülemeler MRtrix3 ve FreeSurfer yazılımları kullanılarak işlenmiş ve optik radiata traktografisi gerçekleştirilmiştir. Along-tract analiz ile trakt boyunca 100 pozisyonda fraksiyonel anizotropi (FA), ortalama difüzivite (MD), aksiyel difüzivite (AD) ve radyal difüzivite (RD) değerlendirilmiştir. Görme alanı için standart otomatik perimetri uygulanmıştır. Hemisferik asimetri analizi ile cerrahi taraf (ipsilateral) ve kontralateral optik radiata karşılaştırılmıştır. Bulgular: Opere hastalarda kontralateral optik radiatada ipsilateral tarafa kıyasla MD (p=0,027) ve AD (p=0,025) değerlerinde anlamlı düşüş saptanmıştır. Along-tract analizde mikroyapısal değişikliklerin en belirgin olduğu optik radiata segmenti orta segment (%34-66) olarak belirlenmiştir. ROC analizinde RD asimetri indeksi görme alanı defektini öngörmede en yüksek tanısal performansı göstermiştir (EAA=0,769; sensitivite %76,9; spesifisite %80,0). RD asimetrisi ile görme alanı defekt şiddeti arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır (ρ=- 0,628; p=0,005). Cerrahi yaklaşım karşılaştırmasında, pterional grupta anlamlı hemisferik DTI asimetrisi saptanırken (MD: p=0,030; AD: p=0,011), supraorbital grupta anlamlı fark izlenmemiştir. İKA anevrizmalarında ACoA grubuna kıyasla belirgin şekilde daha yüksek mikroyapısal hasar saptanmıştır (RD için Cohen's d=1,69). Sonuç: Bu çalışma, paraklinoid anevrizma cerrahisi sonrası optik radiatada DTI ile tespit edilebilen mikroyapısal değişiklikler geliştiğini göstermiştir. RD asimetrisi, görme alanı defektini öngörmede potansiyel bir biyobelirteç olarak öne çıkmıştır. Supraorbital yaklaşımın pterional yaklaşıma göre optik radiata korunması açısından avantajlı olabileceği ve İKA anevrizmalarının ACoA anevrizmalarına kıyasla daha yüksek optik yolak hasarı riski taşıdığı saptanmıştır. Bu bulgular, anevrizma cerrahisinde görme yolaklarının korunması stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate microstructural changes in the optic radiation following microsurgical clipping of paraclinoid aneurysms using diffusion tensor imaging (DTI) and to investigate the relationship of these changes with visual field defects. Materials and Methods: The study included 29 patients who underwent microsurgical clipping for paraclinoid aneurysms at the Department of Neurosurgery, Ankara University Faculty of Medicine, and 24 age and gender matched healthy controls. DTI was performed using 1.5 and 3 Tesla MR scanners. Images were processed using MRtrix3 and FreeSurfer software, and optic radiation tractography was performed. Fractional anisotropy (FA), mean diffusivity (MD), axial diffusivity (AD) and radial diffusivity (RD) were evaluated at 100 positions along the tract using along-tract analysis. Standard automated perimetry was applied for visual field testing. Hemispheric asymmetry analysis compared the surgical side (ipsilateral) and contralateral optic radiation. Results: In operated patients, a significant decrease in MD (p = 0,027) and AD (p = 0,025) values was detected in the contralateral optic radiation compared to the ipsilateral side. In along-tract analysis, the optic radiation segment with the most pronounced microstructural changes was determined to be the middle segment. In ROC analysis, the RD asymmetry index showed the highest diagnostic performance in predicting visual field defects (AUC = 0.769; sensitivity 76.9%; specificity 80.0%). A significant negative correlation was found between RD asymmetry and the severity of visual field defects (ρ = -0.628; p = 0.005). In comparing surgical approaches, significant hemispheric DTI asymmetry was detected in the pterional group (MD: p = 0.030; AD: p = 0.011), while no significant difference was observed in the supraorbital group. Significantly higher microstructural damage was detected in ICA aneurysms compared to ACoA (Cohen's d = 1.69 for RD). Conclusion: This study demonstrated that microstructural changes that developed in the optic radiation after paraclinoid aneurysm surgery are detectable by DTI. RD asymmetry emerged as a potential biomarker for predicting visual field defects. It was found that the supraorbital approach may be advantageous in terms of optic radiation preservation compared to the pterional approach, and that ICA aneurysms carry a higher risk of optic pathway damagecompared to ACoA aneurysms. These findings may contribute to the development of visual pathway preservation strategies in aneurysm surgery.