Nektarinde zamklanma, gövde ve dal kanserine neden olan Lasiodiplodia theobromae'ya karşı ferulik asidin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ferulic acid against Lasiodiplodia theobromae causing gummosis, trunk and branch canker on nectarine
- Tez No: 989714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ENDES, DOÇ. DR. SERVET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Prunus cinsi badem, kayısı, kiraz, erik, nektarin/şeftali gibi ekonomik öneme sahip ağaç türlerini kapsamaktadır. Türkiye'de nektarin önemli bir üretim artışı göstermiştir ve ülkemiz, dünya nektarin ihracatında ikinci sırada yer almaktadır. Ancak, nektarin ağaçlarında iklim değişikliği ve fungal patojenler zamklanma, gövde ve dal kanseri gibi hastalıklarla verim kaybına ve hatta ağaç ölümlerine sebep olmaktadır. Bu durum sürdürülebilir çözümler geliştirme gerekliliğini ortaya koymaktadır. Dünya ve Türkiye için ilk kez yapılan bu araştırma ile nektarin ağaçlarında zamklanma, gövde ve dal kanseri hastalığına neden olan Lasiodiplodia theobromae'ya karşı kimyasal kullanılmadan çevre dostu bir yöntem geliştirmek hedeflenmektedir. Bu çalışmada 'Bigtop' nektarin çeşidi ve Yozgat'tan elde edilen L. theobromae izolatı kullanılmıştır. Ferulik asidin 1, 20, 50 ve 100 ppm'lik derişimlerinin fidanlara topraktan uygulanılması ile enfeksiyon kontrol edilmiştir. Ferulik asidin uygulanılması, L. theobromae enfeksiyonunun bitki üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmiştir. Enfeksiyon, bitki büyümesini bozarken, ferulik asit hücre zarı hasarını azaltmış ve reaktif oksijen türlerinin birikimini engellemiştir. 100 ppm ferulik asit, malondialdehit birikimini en düşük seviyeye çekerek gövde kanserinin etkilerini azaltmıştır. Ayrıca, ferulik asit, lignin ve pektin sentezine katkıda bulunarak hücre duvarını güçlendirmiş ve patojenlere karşı bariyer sağlamıştır. Uygulama, ksilem çapını artırarak bitki gelişimini desteklemiş ve fotosentezi artırmıştır. Sonuçlar, ferulik asidin nektarinlerde morfolojik gelişimi desteklediğini ve savunma mekanizmasını tetiklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Prunus genus includes economically important tree species such as almond, apricot, cherry, plum, and nectarine/peach. Nectarine production has increased significantly in Türkiye and this country ranks second in global nectarine exports. However, climate change and fungal pathogens cause diseases such as gummosis, trunk and branch canker in nectarine trees, leading to yield losses and even tree deaths. This situation highlights the need to develop sustainable solutions. This research, conducted for the first time in the world and Türkiye, aims to develop an environmentally friendly method without the use of chemicals against Lasiodiplodia theobromae, which causes gummosis, trunk, and branch canker in nectarine trees. The 'Bigtop' nectarine variety and L. theobromae isolate obtained from Yozgat were used in this study. Infection was controlled by applying ferulic acid concentrations of 1, 20, 50, and 100 ppm to seedlings through the soil. The application of ferulic acid minimized the adverse effects of L. theobromae infection on the plants. While the infection impaired plant growth, ferulic acid reduced cell membrane damage and prevented the accumulation of reactive oxygen species. 100 ppm ferulic acid reduced the effects of stem canker by lowering malondialdehyde accumulation to the lowest level. Additionally, ferulic acid strengthened the cell wall by contributing to the synthesis of lignin and pectin, thereby providing a barrier against pathogens. The application supported plant growth by increasing xylem diameter and enhanced photosynthesis. The results indicate that ferulic acid supports morphological development in nectarines and triggers the defense mechanism.