Sawada-kotera ve gılson pıckerıng denklemlerinin kollokasyon yöntemi ile nümerik çözümleri
Numerical solutions of sawada-kotera and gilson-pickering equations using the collocation method
- Tez No: 989724
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ BATTAL GAZİ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Sawada-Kotera ve Gilson-Pickering denklemlerinin nümerik çözümleri yedinci dereceden (septik) B-spline fonksiyonlar ile birleştirilmiş kollokasyon yöntemiyle elde edilmiştir. Bu çalışma dört kısımdan oluşmaktadır.. Tezin birinci kısmında septik B-spline fonksiyonlar ve kollokasyon yöntemlerine yer verilmiştir. Tezin ikinci kısmında Gilson-Pickering denklemi sunularak, kollokasyon yöntemi kullanılarak nümerik çözümleri elde edilmiştir. Tezin üçüncü kısmında Sawada-Kotera denklemi tanıtılarak kollokasyon yöntemi ile nümerik çözümleri bulunmuştur. Tezin son kısmında ise bulduğumuz sayısal değerlere ilişkin yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solutions of the Sawada-Kotera and Gilson-Pickering equations have been obtained by collocation finite element method using the septic (7.) B-spline functions. This thesis consists of four chapters. In the first part of the thesis,septic B-spline funtions and collocation method have been given. In the second part of the thesis, Gilson-Pickering equation is explained and numerical solutions of the equation have been obtained. In the third part of the thesis, Sawada-Kotera equation is introduced and numerical solutions of the equation have been found. In the last part of the thesis, the values related with the obtained numerical results have been given.