Yoğun bakım ünitesinde takip edilen solid tümörlü hastalarda klinik özellikler ve mortaliteyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 989735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesine (YBÜ) takip edilen solid tümörlü hastaların, klinik özelliklerini belirlemeyi ve yoğun bakım mortalitesi ile ilişkili risk faktörlerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamız, 2018-2022 yılları arasında 1000 yataklı bir üniversite hastanesinin iç hastalıkları YBÜ'ye yatırılan 164 solid tümörlü hasta incelenerek retrospektif olarak yapıldı. Hastaların yatışında arşivlenen tıbbi geçmiş, klinik ve laboratuvar bulguları ve hastaların yoğun bakım takipleri sürecine ait takip verileri kaydedildi. Mortaliteye etki eden faktörler lojistik regresyon analizi ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya 164 solid tümörlü hasta dahil edildi. YBÜ‟ye yatış nedenleri solunum yetmezliği (%63,4), sepsis/septik şok (%50,6) ve akut renal yetmezlik (%41,5) olarak saptandı. YBÜ mortalitesi %41,5 idi. Kanser evresi ile artmış mortalite (p=0,033) ve operasyon öyküsü ile artmış sağkalım (p=0,014) arasında anlamlı ilişki bulundu. Solunum yetmezliği nedeni ile yatış (OR:4,3 GA:1,5-12,3 p:0,006), vazopresör ihtiyacı (OR:10,2 GA:2,7-38,6 p:0,001) ve mekanik ventilasyon ihtiyacı (OR:8,7 GA:2,5-30,1 p:0,001) mortalite için bağımsız risk faktörleri olarak değerlendirildi. Sonuç: Solid tümörlü hastalar YBÜ takibinden fayda görmektedir. Solunum yetmezliği nedeniyle yatış, vasopressör ve mekanik ventilasyon ihtiyacı olması mortalitenin bağımsız öngörücüleridir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the clinical characteristics of patients with solid tumors followed up in the intensive care unit (ICU) and to investigate the risk factors associated with intensive care unit mortality. Methods: We retrospectively analyzed 164 patients with solid tumors hospitalized in the internal medicine ICU of a 1000-bed university hospital between 2018 and 2022. Archived medical history, clinical and laboratory findings and data of the patients during the intensive care unit follow-up were recorded. Factors affecting mortality were determined by logistic regression analysis. Results: Study included 164 patients with solid tumors. Reasons for ICU admission were respiratory failure (63.4%), sepsis/septic shock (50.6%) and acute renal failure (41.5%). ICU mortality was 41.5%. There was a significant correlation between cancer stage and increased mortality (p=0,033) and between history of surgery and increased survival (p=0,014). Respiratory failure as admittance reason (OR:4.3 CI:1.5-12.3 p:0.006), requirement for vasopressors (OR:10.2 CI:2.7-38.6 p:0.001) and requirement for mechanical ventilation (OR:8.7 CI:2.5-30.1 p:0.001) were independent risk factors for mortality. Conclusion: Patients with solid tumors benefit from ICU admission. Admission for respiratory failure, requirement for vasopressors and mechanical ventilation are independent predictors of mortality.