Ultra düşük güçlü IoT cihazlar için gerçek zamanlı işletim sistemi tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a real-time operating system for ultra-low power IoT devices
- Tez No: 989737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ultra düşük güçlü Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için optimize edilmiş bir gerçek zamanlı işletim sistemi (RTOS) geliştirilmesini ele almaktadır. IoT teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte, enerji verimlili˘gi, düşük güç tüketimi ve zamanında yanıt verme gibi gereksinimler kritik hale gelmiştir. Mevcut işletim sistemleri genellikle genel amaçlı olup, IoT cihazlarının sınırlı kaynakları için yeterince optimize edilmemiştir. Bu çalışmanın amacı, düşük güç tüketimi, düşük bellek kullanımı ve hızlı yanıt süreleri sunabilen, IoT cihazları ile uyumlu bir RTOS tasarlamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of a real-time operating system (RTOS) optimized for ultra-low-power Internet of Things (IoT) devices. With the rapid advancement of IoT technology, requirements such as energy efficiency, low power consumption, and real-time responsiveness have become critical. Most existing operating systems are designed for general-purpose use and are not sufficiently optimized for the limited resources of IoT devices. The aim of this study is to design an RTOS that provides low power consumption, minimal memory usage, and fast response times, making it suitable for IoT applications.