Kapsüllü buz depolama tanklarında kademeli gözeneklilik kullanımının deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the use of graded porosity in encapsulated ice storage tanks
  1. Tez No: 989756
  2. Yazar: AHMET ÖZBEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALTUNTOP, DOÇ. DR. DOĞAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya nüfusunun giderek artması ve teknolojinin hayatımızda daha çok yer alması ile birlikte enerji ihtiyacı hızla büyümektedir. Enerjinin verimli kullanılması yanında depolanması da giderek popüler hale gelmiştir. Küresel ısınma ile birlikte soğutmaya olan talep artarak devam edecektir. Bu kapsamda farklı enerji depolama teknikleri ile birlikte ısıl enerji depolama sistemleri de uygulamada yer bulmakta, üzerine pek çok araştırma yapılmaktadır. Buzda enerji depolama sistemleri enerji maliyetinin düşük olduğu zamanlarda buz üretimi ve soğukluk depolanması, ihtiyaç duyulduğu ve enerjinin pahalı olduğu dönemlerde depolanan soğukluğun kullanılmasını içerir. Bu tez çalışması kapsamında küresel kapsüllü buzda enerji depolama sistemlerinde farklı kapsül çapları ve kademeli gözeneklilik kullanımının etkileri araştırılmıştır. Depolama tankı içerisine 100 mm, 150 mm ve 200 mm çaplı kapsüller tek tip gözeneklilik diziliminde (ε = 0,4) yerleştirilerek −8 C, −10 C ve −12 C sıcaklıklarda şarj ve deşarj işlemleri gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada 150 mm-100 mm kapsüller iki kademeli dizilimde tek tip (ε = 0,4) ve kademeli gözeneklilikte (ε1 = 0,4 / ε2 = 0,5) aynı sıcaklıklarda şarj ve deşarj edilmiştir. Son olarak 200 mm-150 mm-100 mm kapsüller üç kademeli dizilimde tek tip (ε = 0,4) ve kademeli gözeneklilikte (ε1 = 0,4 / ε2 = 0,5 / ε3 = 0,6) aynı sıcaklıklarda şarj ve deşarj edilmiştir. Çalışma sonucunda tek tip dizilimde en iyi COP değerleri −8 C ve 100 mm kapsül çapında elde edilirken, tüm deneyler içerisinde en iyi COP değerleri 150 mm-100 mm kapsüllerle iki kademeli dizilimde ve kademeli gözeneklilikte (ε1 = 0,4 / ε2 = 0,5) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As technology becomes more prevalent in our lives, energy demand is growing rapidly. In addition to the efficient use of energy, its storage has also become increasingly popular. The demand for cooling will continue to increase with global warming. In this context, thermal energy storage systems, along with different energy storage techniques, are also finding application, and many research studies are being conducted on them. Ice energy storage systems involve ice production and cold storage when energy costs are low, and the use of the stored cold when needed and when energy is expensive. In this thesis, the effects of using different capsule diameters and graded porosity in spherical ice capsule energy storage systems were investigated. Capsules with diameters of 100 mm, 150 mm and 200 mm were placed into the storage tank in a uniform porosity array (ε = 0,4) and were charged at temperatures of −8 C, −10 C and −12 C and discharged. In the second stage, 150 mm-100 mm capsules were charged in a two-stage array with uniform porosity (ε = 0,4) and graded porosity (ε1 = 0,4 / ε2 = 0,5) at the same temperatures and discharged. Finally, 200 mm-150 mm-100 mm capsules were charged in a three-stage array with uniform porosity (ε = 0,4) and graded porosity (ε1 = 0,4 / ε2 = 0,5 / ε3 = 0,6) at the same temperatures and discharged. As a result of the study, the best COP values were obtained at −8 C and 100 mm capsule diameter for a uniform array, while the best COP values of all experiments were obtained with 150 mm-100 mm capsules in a two-stage array and graded porosity (ε1 = 0,4 / ε2 = 0,5).