Bağımsız denetim raporlarında kilit denetim konularının incelenmesi: Bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
An examination of key audit matters in independent audit reports: A study on the banking sector
  1. Tez No: 989783
  2. Yazar: AHMET ACIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Bağımsız denetim raporları, sermaye piyasalarında şeffaflık ve güvenilirlik sağlamada kritik bir rol üstlenmektedir. Bu raporlarda yer alan kilit denetim konuları (KDK), denetim sürecinin riskli alanlarını yansıtmanın yanı sıra, bilgi kullanıcılarının işletmelerin risk profillerini değerlendirmelerine katkı sağlayan önemli bir araçtır. Türkiye'de bankacılık sektörünün ekonomik sistemdeki belirleyici rolü dikkate alındığında, bankaların bağımsız denetim raporlarında KDK'ların incelenmesi sektörel risklerin görünür hale getirilmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren 46 bankanın bağımsız denetim raporlarında yer alan KDK'ları içerik, yoğunluk ve çeşitlilik bakımından incelemek ve bu unsurların denetim süreci ile sektörel risklerin raporlanması üzerindeki yansımalarını değerlendirmektir. Araştırma, BDS 701 standardının uygulamaya geçirilmesinden sonraki döneme odaklanmış ve bağımsız denetim raporlarının, finansal tabloların doğruluğunu teyit eden teknik belgeler olmanın ötesinde, bilgi kullanıcıları için şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlayan birer iletişim aracı olup olmadığını tartışmaya açmıştır. Elde edilen bulgular, bankaların bağımsız denetim raporlarında bildirilen KDK'ların yoğunluğunun ve çeşitliliğinin dönemler arasında farklılık gösterdiğini, ayrıca raporlama dilinin ve açıklama kapsamının denetim firmaları arasında belirgin biçimde değiştiğini ortaya koymuştur. Bazı raporların daha ayrıntılı ve bilgilendirici bir nitelik taşırken, bazılarının daha standart ve sınırlı açıklamalarla yetindiği görülmüştür. Bu durum, KDK raporlamasında homojenlikten uzak bir görünüm sergilendiğini ve bilgi kullanıcılarının elde edebileceği faydanın denetim firmasına bağlı olarak değişebileceğini düşündürmektedir. Dolayısıyla, KDK raporlamasının bankacılık sektöründe risklerin belirlenmesi ve kamuya açıklanması açısından önemli bir işlev üstlendiği; ancak mevcut uygulamanın, kullanıcıların beklentilerini karşılayacak ölçüde standartlaşmadığı anlaşılmaktadır. Bu bulgular, denetim raporlarının karar alma süreçlerinde daha etkin kullanılabilmesi için KDK raporlamasında kapsam, açıklık ve karşılaştırılabilirliğin geliştirilmesine yönelik düzenleyici çabaların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Independent audit reports play a critical role in ensuring transparency and reliability in capital markets. The key audit matters (KAMs) disclosed in these reports not only reflect the risky areas of the audit process but also serve as an important tool that helps information users assess the risk profiles of institutions. Considering the pivotal role of the banking sector in Turkey's economic system, examining KAMs in banks' independent audit reports is of particular importance for making sectoral risks more visible. The aim of this study is to analyze the KAMs disclosed in the independent audit reports of 46 banks operating in Turkey in terms of content, intensity, and diversity, and to evaluate their reflections on the audit process and the reporting of sectoral risks. The research focuses on the period following the implementation of ISA 701 and discusses whether independent audit reports serve as tools that enhance transparency and accountability for information users. The findings reveal that the intensity and diversity of KAMs vary across reporting periods and that the reporting language differs among audit firms. While some reports provide detailed explanations, others remain more limited. This indicates that standardization in KAM reporting is insufficient, and the benefits available to information users may vary depending on the audit firm. In conclusion, KAM reporting plays a significant role in disclosing risks in the banking sector; however, the current practice does not fully meet user expectations. These findings highlight the importance of regulatory steps to improve clarity and comparability in KAM reporting, enabling audit reports to be used more effectively in decision-making processes.