Okul yönetimi, öğretmen ve velilerin sosyal hizmet algısının okul sosyal hizmeti kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of school administrators', teachers', and parents' perceptions of social work within the scope of school social work
- Tez No: 989784
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Okullar çocukların hayatlarının temellerinin atıldığı sosyal, duygusal ve psikolojik olarak geliştiği ortamlardır. Öğrencilerin aile yapıları, kişisel özellikleri ve yaşam koşulları okul ortamını doğrudan etkilemektedir. Bu durum öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve velilerin sorumluluklarını da artırmaktadır. Okul sosyal hizmeti, bu noktada öğrencilerin psiko-sosyal iyilik hâlini desteklemeye yönelik bir alan olarak önem taşımaktadır. Özellikle risk altında bulunan çocuklara yönelik çalışmalar, okul ortamında bütüncül bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Türkiye'de okul sosyal hizmeti uygulamalarının ise henüz yaygınlaşmadığı görülmektedir. Bu alana ilişkin farkındalığın sınırlı olması dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve velilerin okul sosyal hizmetine ilişkin bilgi ve deneyimleri incelenmiştir. Amaç elde edilen bulgular doğrultusunda Türkiye'de okul sosyal hizmetine duyulan ihtiyacı değerlendirmektir. Araştırma, Ankara'nın Altındağ ilçesinde sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde bulunan dört ortaokulda yürütülmüştür. Çalışma kapsamında toplam 36 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, okullarda en sık karşılaşılan sorunların akran zorbalığı, disiplin ve uyum sorunları, ekonomik yetersizlikler, aile içi problemler ve iletişim güçlükleri olduğunu göstermektedir. Katılımcıların bu sorunlara yönelik yaklaşımlarının çoğu bireysel çabalarla sınırlı kalmaktadır. Okullarda ekip çalışmasına dayalı bir müdahale anlayışının yeterince gelişmediği görülmektedir. Okul sosyal hizmeti kavramına ilişkin bilgi düzeyi genel olarak düşüktür. Buna rağmen katılımcıların büyük bir kısmı, okullarda bir sosyal hizmet uzmanının bulunmasının yararlı olacağını ifade etmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de okul sosyal hizmeti uygulamalarının daha sistemli bir yapıya kavuşturulması gerektiğini göstermektedir. Okul sosyal hizmeti çalışmalarının öğrencilerin iyi olma hâlini destekleyebileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda öğretmenler ve okul yöneticileri üzerindeki yükü azaltabileceği değerlendirilmektedir. Okul ile aile arasındaki iletişimin güçlenmesine katkı sağlayabileceği de bulgular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Schools are environments where children's social, emotional, and psychological development takes place, and where the foundations of their lives are laid. Students' family structures, personal characteristics, and living conditions directly affect the school environment. This situation increases the responsibilities of teachers, school administrators, and parents. At this point, school social work becomes an important field aimed at supporting the psychosocial well-being of students. Especially for children at risk, the need for a holistic approach within the school setting becomes evident. In Türkiye, however, school social work practices are not yet widespread, and awareness of this field remains limited. In this study, the knowledge and experiences of school administrators, teachers, and parents regarding school social work were examined. The aim is to evaluate the need for school social work in Türkiye based on the findings. The research was conducted in three middle schools located in socioeconomically disadvantaged areas of Altındağ district in Ankara. A total of 36 participants were interviewed using a semi-structured interview format. The data obtained from the interviews were analyzed using descriptive analysis. The findings show that the most common problems encountered in schools are peer bullying, discipline and adaptation issues, economic difficulties, family-related problems, and communication challenges. Participants' approaches to these problems are mostly limited to individual efforts. It appears that a team-based intervention approach has not yet been adequately developed in schools. The overall level of knowledge regarding the concept of school social work is low. Nevertheless, a majority of participants stated that having a social worker in schools would be beneficial. The findings indicate that school social work practices in Türkiye need to be structured in a more systematic manner. School-based social work practices are thought to support students' well-being and reduce the burden on teachers and school administrators. Strengthening communication between the school and families is also among the potential contributions highlighted in the findings.