Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 140. maddesi kapsamında teknik araçlarla izleme
Surveillance with technical means under article 140 of the Criminal Procedure Code
- Tez No: 989787
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve halihazırdaki arama, yakalama, elkoyma gibi klasik tedbirlerin yeterli gelmemesi, suçu işleyenlerin çağın getirdiği yenilikleri suça adapte ederek daha kolay ve hızlı şekilde suç işlemesi buna karşın yakalanamamaları nedeniyle gizli tedbirler gerekli görülmüş, teknolojiden faydalanmak suretiyle faillere daha kısa sürede ulaşılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda teknik araçlarla izleme koruma tedbiri ülkemizde 2005 yılında kanuni tanıma kavuşmuştur. Ülkemizde 2005 yılının öncesinde benzer yollara başvurulmasını öngören normatif hükümler varsa da aralarında ciddi farklar mevcuttur. Ceza Muhakemesi Kanununun 140. maddesinde düzenlendiği üzere, şüpheli veya sanığın kamuya açık yerlerdeki faaliyetleri ve işyeri teknik araçlarla izlenebilecek, ses veya görüntü kaydı alınabilecek, ancak bu tedbir konutta uygulanamayacaktır. Ceza muhakemesinin başlamasından itibaren uygulanabilecek olan tedbire hangi suçların soruşturma veya kovuşturmasında başvurulabileceği, tedbire karar vermeye yetkili merci ve uygulama süresi aynı maddede belirtilmiştir. Temel hak ve özgürlüklere müdahale teşkil eden bu tedbirin kanuni bir düzenlemeye kavuşması bir hukuk devletinde zorunludur. Ancak 140. maddenin kabulüyle tüm sorunlar çözüme kavuşmamıştır. Kanunun lafzındaki hatalar, tesadüfen elde edilen delillerin hukukiliğine ilişkin sorunlar ve başka bazı nedenlerle doktrin ve içtihat arasında görüş farklılıkları bulunmaktadır. Bu nedenlerle, tez kapsamında tedbirin ülkemizdeki tarihsel gelişimi, kanuni şartları, uygulanışı, yasal eksiklikler ile uygulamada karşılaşılan sorunlar, tedbire karar verilmesinden ilgili soruşturma veya kovuşturmanın sona ermesine kadar tedbire ilişkin sürecin işleyişi, teknik araçlarla izlemeye karşı yasal başvuru yolları, hukuka aykırı şekilde uygulanan tedbire yönelik ilgilinin hakları, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin hukuka aykırı şekilde uygulanan tedbir ile elde edilen delile yönelik tutumu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to perpetrators adapting to the innovations of the age to commit crimes more easily and quickly, traditional measures such as search, arrest, and seizure have proven insufficient for apprehending offenders. Covert measures have been deemed necessary, aiming to reach perpetrators more quickly through technological means. Consequently, the protective measure of surveillance with technical means was legally defined in 2005 in our country. Although similar practices had existed in legislation before this date, they differed significantly in scope and legal structure. Article 140 of the Code of Criminal Procedure allows the monitoring of suspects' or defendants' activities in public places and at workplaces through technical means, and audio or video recordings may be made. However, this measure cannot be applied at home. The provision also specifies the applicable crimes, the competent authority, and the duration of surveillance during investigation or prosecution. Since this measure restricts fundamental rights and freedoms, it must be clearly regulated by law in a state governed by the rule of law. However, Article 140 has not resolved all legal uncertainties. Ambiguities in wording, disputes over the admissibility of incidentally obtained evidence, and other issues have caused inconsistencies between doctrine and judicial practice. For these reasons, this study examines the historical development of the measure, its legal conditions, implementation, legal deficiencies and problems encountered in practice, legal remedies, the rights of individuals affected by unlawful surveillance, the approaches of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights to unlawfully obtained evidence.