Serebral palsili olgularda Eylem Gözlem Terapisi'nin denge üzerine etkisi
The effect of Action Observation Therapy on balance in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 989788
  2. Yazar: MELİKE ÖZİPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı; Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda Eylem Gözlem Terapisi'yle (EGT) birlikte denge eğitiminin etkisini konvansiyonel denge eğitimiyle karşılaştırmak ve denge görevleri sırasında Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopisi (fNIRS) kullanarak kortikal aktiviteyi açıklamaktır. Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) seviye I–II'de yer alan, 5–15 yaş arası spastik tip SP'li toplam yirmi dört çocuk çalışma ve kontrol gruplarına rastgele ayrıldı. Çalışma grubuna EGT'yle kombine denge eğitimi, kontrol grubuna konvansiyonel denge eğitimi uygulandı. Her iki grup üç hafta boyunca, haftada beş gün ve günde otuz dakika süren tedavi programına katıldı. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerde Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (KMFÖ-88) D ve E bölümleri, Alt Ekstremite Selektif Kontrol Değerlendirme Skalası (SCALE), Gövde Etkilenim Ölçeği, Pediatrik Denge Ölçeği, Nintendo Wii-Fit tabanlı denge skoru, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ile Pediatrik Veri Toplama Aracı (PODCI) kullanıldı. Ayrıca denge görevleri sırasında kortikal hemodinamik yanıtları incelemek amacıyla fNIRS uygulandı. Tedavi sonrasında her iki grupta kaba motor fonksiyonlarda, gövde kontrolünde, denge puanlarında ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi'nde anlamlı gelişmeler saptandı (p<0,05). Çalışma grubunda sol alt ekstremite selektif kontrolünde anlamlı fark belirlendi (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlı fark görülmedi (p>0,05). PODCI sonuçlarında kontrol grubunda bazı alt bölümlerde anlamlı gelişme kaydedildi (p<0,05). fNIRS analizleri çalışma grubunda motor ve somatosensoriyel alanlarda hemoglobin artışları gösterdi. Sonuç olarak, her iki grupta denge ve motor fonksiyonlarda gelişmeler izlendi, ancak EGT ek bir üstünlük sağlamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of balance training combined with Action Observation Therapy (AOT) with conventional balance training in children with cerebral palsy (CP) and to examine cortical activation during balance tasks using Functional Near-Infrared Spectroscopy (fNIRS). Twenty-four children aged 5–15 years with spastic CP at Gross Motor Function Classification System (GMFCS) levels I–II were randomly assigned to the study group or the control group. The study group received balance training combined with AOT, while the control group received only conventional balance training. Both groups participated in a three-week program, five days per week for 30 minutes per session. Pre- and post-treatment assessments included the Gross Motor Function Measurement-88 (GMFM-88) D–E dimensions, Selective Control Assessment of the Lower Extremity (SCALE), Trunk Impairment Scale, Pediatric Balance Scale, Nintendo Wii-Fit Balance Score, Timed Up and Go Test (TUG), and Pediatric Outcome Data Collection Instrument (PODCI). fNIRS was used to evaluate cortical hemodynamic responses during balance tasks. Following treatment, both groups demonstrated significant improvements in gross motor function, trunk control, balance performance, and TUG scores (p<0,05). The study group additionally showed improvement in selective control of the left lower extremity (p<0,05). However, no significant differences were found between groups for other clinical measures (p>0,05). PODCI results revealed significant gains in several subdomains within the control group. fNIRS analyses indicated increased hemoglobin levels in motor and somatosensory areas during AOT and balance tasks in the study group, while the control group exhibited task-dependent regional increases and decreases (p<0,05). In conclusion, improvements in balance and motor functions were observed in both groups; however, AOT did not provide an additional advantage.