Türkmenistan'ın turizm ekonomisi açısından sahip olduğu potansiyel
Turkmenistan's opportunities in terms of tourism economy
  1. Tez No: 989823
  2. Yazar: GUVANCH SOPYYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ SIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm sektörü, günümüzde ülkelerin ekonomik kalkınma stratejilerinde istihdam yaratma, döviz girdisi sağlama, kültürel mirası tanıtma ve sürdürülebilir büyümeye katkı sunma gibi çok boyutlu işlevleriyle merkezi bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda Türkmenistan, zengin tarihî mirası, doğal güzellikleri ve özgün kültürel yapısıyla güçlü bir turizm ekonomisi inşa etme potansiyeline sahip ülkeler arasında yer almaktadır. İpek Yolu üzerindeki stratejik konumu, UNESCO tarafından tanınan kültürel varlıkları ve Karakum Çölü gibi özgün doğal alanları, ülkenin uluslararası turizmde rekabet gücünü artıran başlıca avantajlar olarak öne çıkmaktadır. Son yıllarda turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik atılan adımlar ve sektörün stratejik öncelikler arasında değerlendirilmesi, Türkmenistan'ın bu alandaki potansiyelini daha görünür kılmaktadır. Turizmin ekonomik katkılarının yanı sıra yerel istihdamı teşvik etmesi, sosyal refahı desteklemesi ve doğal-kültürel mirasın korunmasına katkı sunması, sektörün kalkınma hedefleriyle olan uyumunu güçlendirmektedir. Bu çalışma, Türkmenistan'ın turizm potansiyelini bütüncül bir yaklaşımla ele alarak mevcut kapasiteyi değerlendirmeyi ve sektörel kalkınmayı destekleyici öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, turizmin yalnızca ekonomik büyümeye değil, aynı zamanda kültürel diplomasi, çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal bütünleşmeye de katkı sağlayan çok yönlü bir kalkınma aracı olduğunu ortaya koymaktadır. Türkmenistan'ın kaynaklarını stratejik planlama ve çok taraflı iş birlikleriyle bütünleştirmesi hâlinde, bölgesel ve küresel turizm ağlarında daha etkin bir aktör hâline gelmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The tourism sector today plays a central role in the economic development strategies of countries through its multifaceted functions such as generating employment, attracting foreign exchange, promoting cultural heritage, and contributing to sustainable growth. In this context, Turkmenistan stands out as a country with strong potential to build a robust tourism economy, thanks to its rich historical heritage, natural beauty, and unique cultural fabric. Its strategic location along the Silk Road, UNESCO recognized cultural sites, and distinctive natural attractions like the Karakum Desert are among the key advantages that enhance the country's competitiveness in the international tourism market. In recent years, steps taken to improve tourism infrastructure and the designation of the sector as a strategic priority have further highlighted Turkmenistan's potential in this field. Beyond its economic benefits, tourism also promotes local employment, supports social welfare, and contributes to the preservation of natural and cultural heritage, thereby reinforcing its alignment with broader development goals. This study aims to analyze Turkmenistan's tourism potential through a holistic approach, assess existing capacity, and offer recommendations to support sectoral development. The findings demonstrate that tourism is not only a driver of economic growth but also a multidimensional development tool that contributes to cultural diplomacy, environmental sustainability, and social integration. If Turkmenistan strategically integrates its resources through effective planning and multilateral cooperation, it has the potential to become a more visible and influential actor in regional and global tourism networks.