Duygu odaklı terapi temelli duyguları yönetme grup müdahale programının ebeveyn şiddetine uğrayan kadınların duyguları yönetme becerileri üzerindeki etkisi: Karma yöntem araştırması
The effect of emotion focused therapy-based emotion management group intervention program on the emotion management skills of women with parent violence: A mixed method study
  1. Tez No: 989830
  2. Yazar: EBRU ÇANAKÇI UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA YÜKSEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Duygu Odaklı Terapi (DOT) temelli bir grup müdahale programının ebeveyn şiddetine uğrayan kadınların duyguları yönetme becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, 2x3'lük deneysel desen ve açıklayıcı ardışık karma desen kullanılarak yürütülmüştür. Pilot uygulanabilirlik çalışmasında altısı deney, yedisi kontrol olmak üzere 13; deneysel çalışmada ise yedisi deney, yedisi kontrol olmak üzere toplam 14 katılımcı yer almıştır. Araştırma, toplam 27 katılımcı ile yürütülmüştür. Deney grubu katılımcıları 12 oturumdan oluşan DOT temelli duyguları yönetme grup müdahale programına katılmış, kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Ölçümler ön-test, son-test ve bir aylık izleme testi olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler,“Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği”ile toplanmış; grup içi değişimlerin analizi için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, gruplar arası karşılaştırmalar için ise Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Bulgular, deney grubu katılımcılarının kontrol grubuna kıyasla duyguları yönetme becerilerinde anlamlı düzeyde artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca elde edilen kazanımların izleme ölçümünde korunduğu saptanmıştır. Nitel veriler,“Duygu Odaklı Terapi Temelli Duyguları Yönetme Grup Müdahale Programı Süreç Değerlendirme Formu”ve“Grup Müdahale Programından Erken Ayrılma Nedenlerini Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmış ve betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda“müdahale öncesi durum”ve“müdahale sonrası durum”temaları belirlenmiştir. Nitel bulgular, müdahale programının duyguları yönetme becerilerini arttırmada etkili bulunmasına dair nicel bulguları desteklemiş; ayrıca müdahale programının kendini kabul etme, ihtiyaçlara odaklanma, kaynakları fark etme ve destek alma alanlarında da katkılar sunduğunu göstermiştir. Sonuçlar, DOT temelli duyguları yönetme grup müdahalesinin ebeveyn şiddetine uğrayan kadınlarda duyguları yönetme becerilerini geliştirmede etkili bir yaklaşım olduğunu ve ülkemiz koşullarında uygulanabilir bir program olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the impact of an Emotion-Focused Therapy (EFT)-based group intervention program on the emotion management skills of women who have experienced parental violence. The research was conducted using a 2x3 experimental design in conjunction with an explanatory sequential mixed-methods design. In the pilot study, a total of 13 participants were included, with six assigned to the experimental group and seven to the control group; in the experimental phase, 14 participants were included, with seven in the experimental group and seven in the control group. The research is conducted with a total of 27 participants. Participants in the experimental group took part in a 12-session EFT-based group intervention program, whereas no intervention was administered to the control group. Assessments were conducted at three time points: pre-test, post-test, and a one-month follow-up test. Quantitative data were collected using the Emotion Management Skills Scale. The Wilcoxon Signed-Rank Test was employed to analyze within-group changes, while the Mann-Whitney U Test was used for between-group comparisons. The findings indicated that participants in the experimental group demonstrated a significant improvement in emotion regulation skills compared to those in the control group. Furthermore, these gains were found to be maintained at the follow-up assessment. Qualitative data were collected through the Process Evaluation Form and the Early Withdrawal Reasons Form, and analyzed using descriptive analysis. The analysis yielded three overarching themes:“pre-intervention status,”and“post intervention status.”The qualitative findings supported the quantitative results regarding the effectiveness of the intervention program in enhancing emotion management skills. In addition, they revealed that the intervention contributed to participants' self-acceptance, focus on personal needs, recognition of resources, and utilization of support. The results indicate that the EFT-based group intervention is an effective approach for enhancing emotion management skills among women exposed to parental violence and that it can be considered a feasible method within the sociocultural context of our country.