Yapay sinir ağları ile mesleki eğilimin tahmin edilmesi (İstanbul Beylikdüzü ilçesi 8. sınıf öğrencileri örneği)
Estimating professional tendency by artificial neural networks (İstanbul Beylikduzu district 8th grade students)
  1. Tez No: 989885
  2. Yazar: SÜMEYYE MELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı ortaokul son sınıf (8. sınıf) öğrencilerinin mesleki eğilimini sayısal verilerle ve teknolojiyle yani yapay sinir ağlarıyla tahmin edilmesidir. Bu araştırmada Nicel Araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ortaokul kurumlarındaki toplam 4 bin 401 8. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Belirlenen ilçenin büyüklüğü ve bu sayıdaki öğrenciye ulaşmanın ekonomik zorluğu ve zaman güçlüğü göz önünde bulundurularak, araştırma grubu 300 öğrenciyle sınırlandırılmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmış olup anket verileri IBM SPSS 23 Paket programıyla analiz edilmiştir. Ölçeğin ilk bölümünde verilerin frekans ve yüzdelik hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için korelasyon hesaplamaları yapılmıştır. Kişilik sınıflandırmalarında etki düzeyi yüksek değişkenlerin bulunması için Çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapay Sinir Ağları analizi sonucunda önem yüzdelerine göre kişilikleri etkileyen en önemli değişkenlerin,“Ailenizin ortalama aylık geliri ne kadardır?”,“Baba mesleğini devam ettirmek istiyorum.”,“Annenizin Eğitim Durumu”“Sizinle Birlikte Kaç Kardeşiniz Var?”,“Kardeşlerinizden mesleklerini seçmiş olan veya okuyan varsa, mezun oldukları ya da okudukları fakülte ya da meslek yüksekokullarını yazınız.”değişkenlerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to predict the vocational tendencies of middle school senior (8th grade) students with numerical data and technology, that is, artificial neural networks. In this study, a correlational model, one of the Quantitative Research models, was used. The universe of the research consists of a total of 4401 8th grade students in official secondary schools affiliated to the Istanbul Beylikdüzü District National Education Directorate. The research group was limited to 300 students, considering the size of the determined district and the economic and time difficulties of reaching this number of students. A questionnaire form was used to collect the data, and the survey data were analyzed with the IBM SPSS 23 Package program. In the first part of the scale, frequency and percentage calculations of the data were performed. Correlation calculations were made to reveal the relationship between variables. Multiple regression analysis was used to find high-impact variables in personality classifications. As a result of the Artificial Neural Networks analysis, the most important variables affecting personalities according to their importance percentages were determined as“What is the average monthly income of your family?”,“I want to continue the profession of the father”,“Educational Status of your mother”“How many siblings do you have with you?”If anyone has chosen or studied, please write the faculties or vocational schools they graduated from or studied." variables were determined.