Maurıce merleau-ponty'de özne, nesne ve mekân
Subject, object and space in maurice merleau-ponty
  1. Tez No: 989891
  2. Yazar: ECE EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASU BEŞGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca özne, nesne ve mekân kavramlarının tanımları değişmiştir. Descartes'ın“kartezyen özne”yaklaşımı ile beden ve bilinç arasında yaşattığı ayrım özne, nesne ve mekân kavramlarının birbirinden ayrı şeyler olarak düşünülmesine sebep olmuştur. 20. yy.'a gelindiğinde Fenomenoloji (Görüngübilim, Olgubilim) Kuramı Descartes'ın kartezyen özne yaklaşımı karşısında deneyim ve duyum kavramlarını merkeze alarak özne, nesne ve mekânın birlikteliğini gündeme getirmiştir. Merleau-Ponty ise bu dönemde Fenomenoloji Kuramı'na beden kavramını ekleyerek öznenin bu edimleri bedeni sayesinde gerçekleştirdiğini dile getirmiştir. Merleau-Ponty Kuramı ile aynı dönemde ortaya çıkan ve etkisini yoğunlukla günümüzde gördüğümüz sanal gerçeklik uygulamaları ise özne, nesne ve mekân kavramlarının alışılageldikleri tanımları aşmasına sebep olmuştur. Bedenin mekânsallaşması, mekânın bedenselleşmesi ve öznenin nesneleşmesi bunlardan birkaçıdır. Merleau-Ponty Kuramı'nın bu dönüşüm üzerinde etkisi olduğu düşüncesinden hareketle; değişen özne, nesne ve mekân kavramlarının sorgulanması ve Merleau-Ponty Kuramı üzerinden yeni açılımlarının yapılması gereklidir. Çalışma bu gereklilikten yola çıkarak özne, nesne mekân kavramlarını Merleau-Ponty Kuramı üzerinden tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışma Merleau- Ponty'nin söylemlerini içeren eserleri üzerinden yürütülmüştür. Çalışmada nitel veri analiz yöntemlerinden frekans analizi ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Frekans analizi tekniği, eserler arasından örneklem alanı belirlenmesinde; içerik analizi tekniği ise belirlenen eserde özne, nesne ve mekân kavramlarını içeren söylemlerin analizinde kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; Merleau- Ponty'nin özne, nesne ve mekân kavramları arasındaki ilişkiyi algı kavramı üzerinden kurduğu, nesne ve mekân algısını, algılayan bedenli özne üzerinden açıkladığı görülmüştür. Bu doğrultuda çalışmanın, Merleau-Ponty Kuramı üzerinden ortaya çıkaracağı yeni açılımlarla, mimarlık kuram evrenine ve mimari mekân olgusuna katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The definitions of the concepts of subject, object and space have changed throughout history. The distinction that Descartes made between body and consciousness, thanks to his“cartesian subject”approach, caused the concepts of subject, object and space to be thought of as separate things. In the 20th century, the theory of phenomenology brought the unity of subject, object and space to the agenda by focusing on the concepts of experience and sensation. Merleau-Ponty, on the other hand, added the concept of body to the theory of phenomenology in this period and stated that the subject performs these actions thanks to the body. Today, virtual reality applications have caused the concepts of subject, object and space to exceed the usual definitions. Based on the idea that Merleau-Ponty's theory has an influence on this transformation, it is necessary to question the changing concepts of subject, object, and space, and to develop new perspectives through Merleau- Ponty's theoretical framework. Based on this necessity, the study aims to discuss the concepts of subject, object and space through Merleau-Ponty's theory. The study is conducted on the works of Merleau-Ponty, which include his discourses. In the study, frequency analysis and content analysis techniques, which are among the qualitative data analysis methods, is used. The frequency analysis technique is used to determine the sampling area among the works, while the content analysis technique is employed to analyze the discourses containing the concepts of subject, object, and space in the selected work. As a result of the study, it has been seen that Merleau-Ponty establishes the relationship between the concepts of subject, object and space through the concept of perception and explains the perception of object and space through the perceiving embodied subject. In this respect, it is believed that the study will contribute to the universe of architectural theory and the phenomenon of architectural space with the new expansions it will reveal through Merleau-Ponty's theory.