İnsan haklarında faydacılık: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ölçülülük testi
Utilitarianism in human rights: The proportionality test of the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 989892
  2. Yazar: AYBİKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada bir ahlak felsefesi olan faydacı düşüncenin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üzerindeki etkileri, özellikle de ölçülülük testi üzerinden- ele alınmaktadır. Faydacı düşünce geleneksel insan hakları düşüncesinin karşısında yer almakta ve insan hakları fikri ile genel olarak uyumsuz görünmektedir. Çalışmada faydacı düşünce ve Avrupa İnsan Hakları Mahkeme'si içtihadı konu özelinde incelenmek suretiyle; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin faydacı karakterli ölçülülük incelemesinin, insan hakları muhakemesini bir çelişkiye düşürmekten ziyade, insan haklarının teorik değerlerinin dışında pratik olarak uygulanabilirliklerine katkıda bulunduğu gösterilmeye çalışılacaktır. Bu amaçla faydacı düşünce, ölçülülük testine teorik planı sağlayan ölçülülük ilkesi, AİHM içtihatları ve genel olarak AİHS, AİHM yargılamasının faydacı düşünce ile olan ilişkisi gözlemlenebilecek şekilde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the effects of the utilitarianist approach, a branch in moral philosophy, on the European Court of Human Rights especially throughout the proportionality test. The Utilitarian approach stands as opposite to the traditional human rights theory and appears to be generally incompatible with the idea of human rights. In this research, by examining the Utilitarian approach and ECHR's case law based on the subject, it is aimed to prove that the Court's Utilitarian assessment of proportionality contributes to the practical applicability of human rights beyond their theoretical values rather than contradicting with them. For this purpose, the Utilitarian approach, the principle of proportionality that provides the theoretical plan to the proportionality test, European Court of Human Rights' case law and European Convention on Human Rights in general are to be addressed in a manner that the relation between the Court's judgment and Utilitarianism can be observed.