Kaniadakis analiz altında hermite polinomlarının özellikleri ve uygulamaları
Properties and applications of hermite polynomials under kaniadakis analysis
- Tez No: 989904
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Kaniadakis istatistiksel mekaniğinin sağladığı κ-genelleştirilmiş yapısı temel alınarak κ-Hermite polinomları incelenmiştir. Öncelikle κ-analizine ilişkin gerekli tanım ve kavramsal yapı sunulmuş, ardından klasik diferansiyel işlemlerin κ-türev ile nasıl genelleştirildiği gösterilmiştir. Hermite polinomlarının Kaniadakis analiz altında karşılığı olan κ-Hermite polinomları tanımlanmıştır. Bu çalışmada κ-Hermite polinomlarının üreteç fonksiyonu elde edilmiş ve bu üreteç fonksiyonunun κ→0 için standart Hermite üreteç fonksiyonuna dönüştüğü gösterilmiştir. Ayrıca, κ-türev operatörü kullanılarak bu polinomlara ait temel yineleme bağıntıları türetilmiş, bu ilişkilerin klasik Hermite polinomları için bilinen yineleme bağıntılarının doğal bir genellemesi olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, κ-Hermite polinomlarının yapısal özellikleri, κ-parametresine bağlı davranışları ve sınırlayıcı durumdaki analitik özellikleri detaylı biçimde incelenmiştir. Bu polinomların, teorik ve uygulamalı matematikte kullanılmaya elverişli bir özel fonksiyon ailesi oluşturduğu temel yapısal özellikleri üzerinden ortaya konmuştur, κ-analizin özel fonksiyonlar teorisine sağladığı katkılar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, κ-Hermite polynomials are studied based on the κ-deformation structure provided by Kaniadakis statistical mechanics. First, the necessary definitions and conceptual framework of κ-analysis are presented, and then it is shown how classical differential operations are generalized through the κ-derivative. Using this framework, κ-Hermite polynomials, which correspond to the classical Hermite polynomials within the Kaniadakis formalism, are defined. In this study, the generating function of κ-Hermite polynomials is explicitly obtained, and it is demonstrated that this generating function reduces to the standard Hermite generating function in the classical κ → 0. Moreover, by employing the κ-derivative operator, the fundamental recurrence relations of these polynomials are derived, and it is shown that these relations constitute a natural generalization of the well-known recurrence formulas for classical Hermite polynomials. Based on the obtained results, the structural properties of κ-Hermite polynomials, their behavior with respect to the deformation parameter, and their analytic characteristics in limiting cases are examined in detail. It is shown that these polynomials form a new family of special functions that can be utilized in both theoretical and applied mathematics, thereby revealing the contributions of κ-analysis to the theory of special functions.