Rektum kanseri nedeniyle cerrahi operasyon uygulanan koruyucu ostomi açılan hastalarda izlemde elektif ostomi kapatılmasıoperasyonunda proflaktik mesh kullanımının insizyonel herni insidansına etkisi
Effect of prophylactic mesh use on the incidence of incisional hernia during elective ostomy closure in patients who underwent rectal cancer surgery with creation of a protective ostomy
  1. Tez No: 989925
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Rektum kanseri nedeniyle koruyucu ostomisi bulunan hastalarda stoma kapatılması sonrası stoma yeri insizyonel herni, önemli ve giderek daha fazla dikkat çeken bir morbidite nedenidir. Bu çalışmanın amacı, stoma kapatılması sırasında uygulanan profilaktik mesh güçlendirmesinin stoma yeri insizyonel herni gelişimine etkisini, erken postoperatif cerrahi sonuçları ve kısa dönem onkolojik sonuçlarla birlikte değerlendirmektir. Bu tek merkezli, retrospektif kohort çalışmasına rektum kanseri nedeniyle cerrahi uygulanmış ve geçici koruyucu ostomisi kapatılan toplam 93 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, ostomi kapatma sırasında profilaktik mesh yerleştirilenler (Mesh grubu, n=41) ve yalnızca standart fasyal kapatma yapılanlar (Kontrol grubu, n=52) olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm olgularda fasya, kenara yakın küçük doku segmentleri alınarak, yaklaşık 10 mm aralıklarla yerleştirilen polioksidan devamlı sütür ile kapatılmıştır. ile kapatılmıştır. Hastalar demografik veriler, komorbiditeler, neoadjuvan/adjuvan tedaviler, stoma ve cerrahi özellikler, 30 günlük postoperatif komplikasyonlar, 12. ayda stoma kapatma yeri insizyonel herni varlığı ve 12 aylık onkolojik sonuçlar (lokal rekürrens, uzak metastaz) açısından değerlendirilmiştir. Stoma yeri hernisi klinik muayene ve mevcut radyolojik görüntülemelerle, herni boyutu ise milimetre cinsinden ölçümlerle kaydedilmiştir. Otuz günlük toplam postoperatif komplikasyon oranı tüm kohortta 12/93 (%12.9) olup, mesh grubunda 5/41 (%12.2), kontrol grubunda 7/52 (%13.5) olarak saptanmış, bu dönemde reoperasyon ve cerrahi mortalite izlenmemiştir. On ikinci ayda klinik stoma kapatma yeri insizyonel herni, yalnızca kontrol grubunda 4/52 (%7.7) hastada görülmüş olup mesh grubunda herni saptanmamıştır (0/41, %0). Bu olgularda klinik herni boyutu 20 mm, radyolojik herni boyutu 29.25±9.43 mm, herni gelişene kadar geçen süre 6.75±2.06 ay olarak kaydedilmiştir. On ikinci ayda lokal rekürrens yalnızca kontrol grubunda 3/52 (%5.8) hastada, uzak metastaz ise mesh grubunda 5/41 (%12.2) ve kontrol grubunda 3/52 (%5.8) hastada izlenmiştir. Sonuç olarak, Rektum kanseri nedeniyle cerrahi tedaviyle eş zamanlı diversiyon stoması açılan ve takiplerinde elektif stoması kapatılan hastalarda x uygulanan profilaktik onlay mesh güçlendirmesi, erken postoperatif komplikasyon ve mortaliteyi artırmadan stoma yeri insizyonel herni insidansında benzer sonuçlar vermiştir. İnsizyonel herni açısından anlamlı fark olmasa da mesh grubunda insizyonel herni gelişmedi.
Özet (Çeviri)
Rectal cancer patients with protective ostomies frequently develop stoma-site incisional hernias after stoma closure, which represent an important and increasingly recognized cause of morbidity. The aim of this study is to evaluate the effect of prophylactic mesh reinforcement applied during stoma closure on the development of stoma-site incisional hernia, together with early postoperative surgical outcomes and short-term oncological results. This single-center, retrospective cohort study, a total of 93 patients who underwent surgery for rectal cancer and had their temporary protective ostomy closed were included. The patients were divided into two groups as those who underwent prophylactic mesh placement during ostomy closure (Mesh group, n = 41) and those who underwent only standard fascial closure (Control group, n = 52). In all cases, the fascia was closed with a continuous polyoxidane suture placed approximately 10 mm apart by taking small tissue segments close to the fascial edge. The patients were evaluated in terms of demographic data, comorbidities, neoadjuvant/adjuvant treatments, stoma and surgical characteristics, 30-day postoperative complications, the presence of stoma closure site incisional hernia at 12 months, and 12-month oncological outcomes (local recurrence, distant metastasis). Stoma site hernia was recorded by clinical examination and available radiological imaging, and hernia size was documented in millimeters. The overall 30-day postoperative complication rate in the entire cohort was 12/93 (12.9%), detected as 5/41 (12.2%) in the mesh group and 7/52 (13.5%) in the control group; no reoperation or surgical mortality was observed during this period. At the 12th month, clinical stoma closure site incisional hernia was observed only in the control group in 4/52 (7.7%) patients, while no hernia was detected in the mesh group (0/41, 0%). In these cases, clinical hernia size was recorded as 20 mm, radiological hernia size as 29.25 ± 9.43 mm, and the time to hernia development as 6.75 ± 2.06 months. At the 12th month, local recurrence was observed only in the control group in 3/52 (5.8%) patients, whereas distant metastasis was observed in 5/41 (12.2%) patients in the mesh group and 3/52 (5.8%) patients in the control group. xii In conclusion, prophylactic onlay mesh reinforcement applied in patients who underwent simultaneous diversion stoma creation during surgical treatment for rectal cancer and subsequent elective stoma closure resulted in a similar incidence of stoma site incisional hernia without increasing early postoperative complications or mortality. Although there was no statistically significant difference in terms of incisional hernia, no incisional hernia developed in the mesh group.