Postnatal stres üriner inkontinansta grup temelli pelvik taban kas eğitimi ile terapatik yoganın anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of anxiety and qualitiy of life group based pelvic floor physical therapy and therapeutic yoga on for postnatal stres urinary incontinence
  1. Tez No: 990002
  2. Yazar: NERGİZ SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı postnatal stres üriner inkontinansı olan hastalarda grup temelli pelvik taban kas eğitimi ile terapatik yoganın etkilerinin karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya 3IQ anketine göre stres üriner inkontinansı olan 18-50 yaş, en az 1 vajinal doğum yapmış postnatal 45 gün ve üzeri kadınlar dahil edildi. Değerlendirilen 52 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı. 1. Grup (n=26) farklı pozisyonlarda pelvik taban kas eğitimi (PTKE) alırken, 2. Grup (n=26) terapatik yoga (tYoga) eğitimi aldı. Hastalar inkontinans sınıflandırması, inkontinans şiddet indeksi, pelvik taban kas fonksiyon değerlendirmesi, ped testi, inkontinans yaşam kalitesi, mesane günlüğü, Sürekli Durum Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory (STAI) ve global algılanan etki ile değerlendirildi. Her iki grup da inkontinans hakkında bilgilendirildikten sonra haftada 2 kez toplam 8 hafta grup eğitimlerine dahil edildi. Gruplar eğitim öncesi ve 8 hafta sonunda değerlendirildi. Her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası değerlere göre yaşam kalitesinde artma (p<0,001), durum anksiyete seviyesinde azalma (p<0,001), ped testinde gram değerinde azalma (p<0,001), inkontinans şiddetinde gerileme (p<0,001), pelvik taban kas kuvvetinde artma (p<0,001), pelvik taban kas enduransında artma (p<0,001) görülmüştür. Çalışma sonucunda postnatal stres üriner inkontinansı olan hastalarda anksiyete azalması ve yaşam kalitesi artırılması üzerinde pelvik taban kas eğitimi ile terapatik yoganın etkili olduğu, ancak terapatik yoga grubunun yaşam kalitesini arttırmakta PTKE grubuna göre daha etkili bulunmuştur (p<0,05). Sürekli anksiyete seviyesi PTKE grubu için değişiklik göstermezken, tYoga grubunda anlamlı düşüş (p=006) görülmüştür. SÜİ'lı kadınlarda PTKE ve tYoga semptomların azalmasında, yaşam kalitesinin artması ve anksiyete seviyesinin azalması için avantaj oluşturacaktır. PTKE ve tYoga'nın SÜİ'da semptom azalmasında ve yaşam kalitesinin artmasında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the comparison of the effects of group-based pelvic floor muscle therapy and therapeutic yoga on women with postnatal stress urinary incontinence. The study included parous women aged 18-50 with stress urinary incontinence according to 3IQ. 52 patients were randomly divided into two. Pelvic floor muscle training (PFMT) in different positions was given to group 1 (n=26), and therapeutic yoga (tYoga) was given to group 2 (n=26). Patients were evaluated with incontinence classification, incontinence severity index, pelvic floor muscle function assessment, pad test, incontinence quality of life, bladder diary, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and global perceived impact. Both groups were educated about incontinence and received training twice a week for a total of 8 weeks. In both groups, there was an increase in the quality of life (p<0.001) and a decrease in the state anxiety level (p<0.001) according to the pre-and post-treatment values. In the pad test, a decrease in gram value (p<0.001), a decrease in incontinence severity (p<0.001), an increase in pelvic floor muscle strength (p<0.001), and an increase in pelvic floor muscle endurance (p<0.001) were observed. As a result of the study, pelvic floor muscle training and therapeutic yoga were found to be effective in reducing anxiety and improving the quality of life in women with postnatal stress urinary incontinence. However, the therapeutic yoga group was found to be more effective in improving the quality of life compared to the PFMT group (p<0.006). While the trait anxiety level did not change for the PFMT group, a significant decrease (p= 006) was observed in the tYoga group. PFMT and tYoga provide an advantage in reducing symptoms, improving quality of life, and reducing anxiety levels in women with SUI. Both PFMT and tYoga were found to be effective in reducing symptoms and improving quality of life in SUI.