Sosyal medya platformlarının yöresel yemek yapma niyetine etkisi: Kastamonu ili örneği
The influence of social media platforms on intentions to prepare regional dishes: The case of Kastamonu
- Tez No: 990041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN ÇAKMAKOĞLU ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda popülerlik kazanarak dünya genelinde milyarlarca insanın günlük yaşantısında önemli bir yer tutan sosyal medyanın sağladığı olanaklar arasında, daha önce fark edilmemiş yöresel yemeklerin tanıtımı yer almaktadır. Ayrıca farklı kültür ve yörelerin yemekleri hakkında tanıtım yapılması, yemek tarifi paylaşımları ve yemek fotoğrafçılığı gibi aktivitelerin yaygınlaştığı görülmektedir. Bu nedenle, sosyal medyanın yöresel yemek kültürüne etkisi konusu, insanların yemek kültürleri üzerindeki algılarını ve davranışlarını analiz etmenin önemini arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bireylerin sosyal medya platformlarını kullanarak yöresel yemek yapma niyeti üzerinde tutumlarının, öznel normlarının ve algıladıkları davranışsal kontrolün etkili olup olmadığını anlamak amaçlanmıştır. Bu bağlamda alan yazıda yer almış çalışmalar araştırılarak, araştırma modeli önerilmiştir. Araştırma modelinde bulunan değişkenlere yönelik algıların ölçülebilmesi için çevrimiçi anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini ise zengin ve çeşitli yöresel mutfak kültürüne sahip Kastamonu ilinde ikamet eden 400 katılımcıdan oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde SPSS ve Amos paket programları yardımı ile Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi testleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda çalışmada önerilen model kabul edilmiş ve önerilen hipotezler desteklenmiştir. Araştırma sonucunda planlı davranış teorisiyle uyumlu olarak davranışa yönelik tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrolün yöresel yemek yapma niyetine istatistiksel olarak çok güçlü, anlamlı ve pozitif yönlü etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç doğrultusunda da ulaşılan çıktıların hem akademiye hem de sektöre katkı sağlaması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, social media has become deeply embedded in the daily lives of billions worldwide. Among its affordances, it has facilitated the popularization of previously underrecognized regional cuisines, the diffusion of foods across cultures and regions, the sharing of recipes, and the proliferation of food photography. Consequently, the question of social media's influence on regional food culture has elevated the importance of examining individuals' perceptions and behaviors regarding culinary traditions. The aim of this study is to assess whether attitudes, subjective norms, and perceived behavioral control influence individuals' intentions to prepare regional dishes through social media platforms. To this end, a research model was developed following a review of the extant literature. Perceptions related to the model's constructs were measured via an online survey. The sample comprised 400 participants residing in Kastamonu, a province noted for its rich and diverse regional culinary heritage. Data were analyzed using Confirmatory Factor Analysis (CFA) and Structural Equation Modeling (SEM) with the SPSS and AMOS software packages. The findings indicate that the proposed model is supported and the hypothesized relationships are confirmed. In line with the theory of planned behavior, attitudes, subjective norms, and perceived behavioral control exert statistically strong, significant, and positive effects on the intention to prepare regional dishes. These results are expected to provide meaningful contributions to both academia and industry.