Seramik anı eşyası üretiminde bilgisayar destekli modelleme ve üç boyutlu yazıcı ile model kalıp sürecinin araştırılması
Investigation of the computer-aided modeling and mold production process using a three-dimensional printer in ceramic souvenir manufacturing
  1. Tez No: 990052
  2. Yazar: FURKAN SU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
Üç boyutlu yazıcılar literatürde Fused Deposition Modelling (FDM) tekniği olarak tanımlanmaktadır ve Türkçe 'de“birleştirmeli yığma modeli”olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma, FDM tipi üç boyutlu yazıcıların tarihi, çalışma mantığı, hangi malzemeler ile şekillendirme yapıldığını, seramik üretiminde nasıl ve hangi amaçlar için kullanıldığını ele almıştır. Üretim yapmakta olan küçük ölçekli seramik atölyelerinde model yapımının uzun sürmesi ve model üretim sürecinin yoğun emek gerektirmesi sebebiyle bu çalışma, FDM teknolojisinin model yapım aşamalarında kısa ve etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Blender, Solid Works ve Nomad Sculpt gibi bilgisayar tasarım programları ile tasarlanmış ve üç boyutlu modeller oluşturulmuştur. FDM tipi yazıcı ile polimer malzemeden üretilmiş anı eşyası modellerin alçı model kalıpları yapılmış ve döküm yöntemiyle seramik ürünler elde edilmiştir. Araştırma kapsamında Çanakkale'nin kültürel değerlerini olan; Troya Tahta Atı, Akhilleus figürü, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk figürü, çay ve kahve fincanları gibi modeller üretilmiştir. Uygulama sürecinde toplam 18 seramik ürün, 20 iş günü gibi kısa bir sürede şekillendirilmiştir. Çalışmanın araştırmacılara ışık tutacağı bildirisi I. Uluslararası Anadolu Kafkasya Kültür ve Sanat Sempozyumu'nda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional printers are defined in the literature as the Fused Deposition Modelling (FDM) technique and are referred to in Turkish as the“additive deposition model.”This study examines the history and working principles of FDM-type 3D printers, the materials used for shaping, and how and for what purposes they are utilized in ceramic production. Due to the long duration of model making and the labor-intensive nature of the model production process in small-scale ceramic workshops, this study demonstrates that FDM technology offers a quick and effective method during the model-making stages. Three-dimensional models were designed using computer design programs such as Blender, SolidWorks, and Nomad Sculpt. Plaster molds of souvenir models produced from polymer materials with an FDM-type printer were created, and ceramic products were obtained through the casting method. Within the scope of the research, models representing the cultural values of Çanakkale—such as the Trojan Wooden Horse, the Achilles figure, the Anafartalar Hero Mustafa Kemal Atatürk figure, and tea and coffee cups—were produced. During the application process, a total of 18 ceramic products were shaped within a short period of 20 working days. The statement that this study will shed light on future researchers was presented at the I. International Anatolia–Caucasus Culture and Art Symposium.