Ziyaretçilerin yöresel yiyecek - içeceklere yönelik tutumlarının belirlenmesi ve davranışsal niyetlerine etkisi: TR82 Bölgesi örneği
Determination of visitors attitudes towards local food – beverages and its effect on their behavioral intension: Region TR82 case
  1. Tez No: 990053
  2. Yazar: GÖKSU DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, TR82 Bölgesi'nde (Kastamonu, Sinop, Çankırı) ziyaretçilerin yöresel yiyecek ve içeceklere yönelik tutumlarının davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini, memnuniyet ve mutfak imajı değişkenlerinin aracılık ve düzenleyicilik rolleri çerçevesinde incelemektedir. Araştırma, 2023 yılı Mayıs–Aralık döneminde 1072 katılımcıdan anket yöntemiyle toplanan verilerle yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 25.0 ve AMOS 23.0 programlarıyla analiz edilmiş; doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile modelin geçerliliği ve güvenilirliği doğrulanmıştır. Yapısal eşitlik modeli (YEM) ve Hayes PROCESS Macro Model 5 aracılığıyla yapılan analizler, tutumun davranışsal niyet üzerindeki etkisinin anlamlı olduğunu ve bu etkide memnuniyetin kısmi aracılık, mutfak imajının ise düzenleyici rol oynadığını göstermiştir. Yaş ve gelir düzeyi değişkenlerinin tutum, memnuniyet ve davranışsal niyet üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı belirlenmiştir. Cinsiyet açısından bakıldığında, kadın katılımcıların tutum ve davranışsal niyet puanlarının erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, yöresel mutfağın destinasyon imajı ve ziyaretçi memnuniyeti üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu; gastronomi deneyiminin yalnızca bir tüketim unsuru değil, aynı zamanda kültürel bir aidiyet ve bölgesel kimlik göstergesi haline geldiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, TR82 Bölgesi'nin gastronomi turizmi potansiyelinin sürdürülebilir tanıtım, ürün çeşitliliği ve deneyimsel etkinliklerle desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of visitors' attitudes toward local food and beverages on their behavioral intentions in the TR82 Region (Kastamonu, Sinop, Çankırı), focusing on the mediating role of satisfaction and the moderating role of culinary image. Data were collected through surveys from 1,072 participants between May and December 2023 and analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 23.0 software. Confirmatory Factor Analysis (CFA) confirmed the construct validity and reliability of the model. Using Structural Equation Modeling (SEM) and Hayes PROCESS Macro Model 5, the study revealed that visitors' attitudes significantly influence behavioral intention, with satisfaction serving as a partial mediator and culinary image acting as a moderator. Significant differences were found among participants according to age and income, while gender-based analysis indicated that female participants displayed higher attitude and behavioral intention scores compared to males. The results demonstrate that local culinary heritage plays a vital role in shaping tourist satisfaction, destination image, and revisit intentions. The findings emphasize that gastronomy is not only a consumption activity but also a cultural identity element that strengthens destination branding. The study concludes that enhancing gastronomic experiences through authenticity, product diversity, and sustainable marketing strategies is essential for the development of gastronomy tourism in the TR82 Region.