Bağlanma modlarının eldesiyle öncü bileşik keşfine yönelik sanal tarama iş akışı oluşturulması
Designing a virtual screening workflow for lead compound discovery by eliciting binding modes
  1. Tez No: 990083
  2. Yazar: EMİNE YEKTA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCA DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN OLĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Pharmacy and Pharmacology, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoinformatik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Biyoinformatik Bilim Dalı
Özet
İlaç etken maddelerinin keşif ve geliştirilmesine yönelik yürütülen çalışmalarda en kritik aşamalardan biri, ilgili bileşiğin moleküler seviyede hedefe bağlanmaya yönelik farmakodinamik özelliklerinin belirlenmesi ve iyileştirilmesidir. Bu nedenle hedef proteinlerin moleküler düzeyde tanınması ve bağlanması, bileşik geliştirme çalışmalarının merkezinde yer alır. Fizik temelli yaklaşımlar uzun yıllardır temel araçlar arasında yer alırken, yapay zekâdaki gelişmeler bu alandaki ilerlemeyi hızlandırmıştır. Bu çalışma kapsamında, uygun farmakodinamik ve farmakokinetik özellikler taşıması beklenen, sentetik olarak türevlendirilebilir yeni öncü moleküllerin fizik temelli ve yapay zekâ güdümlü sanal tarama yaklaşımlarıyla belirlenmesini sağlayan bir iş akışı oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Süreç boyunca hedefe özgü bağlanma özelliklerini değerlendirmeye yönelik modeller geliştirilmiş ve sanal tarama akışları optimize edilmiştir. Taramalar sonucunda elde edilen aday bileşiklerin hedefle yapısal uyumu, bağlanma kararlılığı ve etkileşim dinamikleri ise moleküler dinamik temelli değerlendirmeler, bağlanma enerjisi analizleri ve protein-ligand birlikte katlanma davranışını inceleyen ek yapısal doğrulama adımlarıyla desteklenmiştir. Ardından hedef olarak belirlenmiş çözünebilir epoksit hidrolaz için en umut verici aday bileşikler seçilmiş ve biyolojik deneyler ile değerlendirilerek hesaplamalı iş akışının tahmin gücü doğrulanmıştır. Çalışma sonucunda literatürde yer almayan, ilaç benzeri özellikler taşıyan ve fikri sınai mülkiyet haklarının korunmasına uygun yeni kemotipler elde edilmiştir. Ayrıca geliştirilen yaklaşımın farklı biyolojik hedeflere uyarlanabilir nitelikte olduğu ve çok yönlü yeni araştırmalara temel oluşturabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In drug discovery and development, one of the most critical stages is to determine and improve the pharmacodynamic properties of a compound, particularly its ability to recognize and bind the intended target at the molecular level. Accordingly, molecular-level target recognition and binding of proteins lie at the core of lead identification and optimization. While physics-based methods have long served as foundational tools, advances in artificial intelligence have accelerated progress in this domain. In this study, a comprehensive workflow was designed and implemented to identify novel, synthetically derivatizable lead molecules expected to exhibit favourable pharmacodynamic and pharmacokinetic profiles, using a combination of physics-based and AI-driven screening strategies. Throughout the process, target-specific models were developed to assess binding characteristics, and virtual screening pipelines were iteratively optimized. For the candidate compounds emerging from screening, structural compatibility with the target, binding stability, and interaction dynamics were further supported through molecular dynamics–based evaluations, binding energy analyses, and additional structural validation steps examining protein–ligand co-folding behavior. Subsequently, the most promising candidates against the selected target, soluble epoxide hydrolase, were prioritized and evaluated in biological experiments, thereby validating the predictive power of the proposed workflow. As an outcome, previously unreported chemotypes with drug-like properties were identified, suitable for protection under intellectual property frameworks. The study also demonstrated that the proposed approach is adaptable to other biological targets and can serve as a basis for future research.