القيادة الملهمة ودورها في الحد من الاحتراق الوظيفي دراسة ميدانية على البنوك التشاركية في تركيا
İlham veren liderlik ve iş yaşamindaki tükenmişlik sendromuna etkisi: Türkiye'deki katilim bankalari üzerine uygulamali bir çalişma
- Tez No: 990103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF DEVABE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Elinizdeki çalışma,“İlham Verici Liderlik ve Meslekî Tükenmişliğe Etkisi: Türkiye'deki Katılım Bankaları Üzerine Uygulamalı Bir Çalışma”konusunu ele almaktadır. Tezde ilk etapta“ilham verici liderlik”kavramı açıklanarak, liderliğin geçmişten günümüze tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş ve ilham verici liderliğin özellikle iktisadi kurumlara etkisinden bahsedilmiştir. Ardından“meslekî tükenmişlik”kavramı; çıkış noktası, özellikleri ve içerdiği teorilerle birlikte ele alınmış, mesleki tükenmişliğin sebepleri, aşamaları ve etkileri açıklanmıştır. Sonra sırasıyla mesleki tükenmişliğin önüne geçmede ilham verici liderliğin rolü üzerinde durulmuş, bu noktada katılım bankaları uygulama örneği olarak ortaya konarak, bu bankaların tarihsel serüveni hedefleriyle birlikte açıklanmıştır. Çalışmada analitik tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Sonuç kısmında; cinsiyet faktörünün, çalışanların nüfuz alanı ve başarı oranında etkili olmadığı ve bankalardaki idari liderliğin çalışanların başarı oranını önemli ölçüde etkilediği çıkarımları başta olmak üzere birçok neticeye varılmıştır. Ardından ilham verici liderliğin katılım bankaları tarafından dikkate alınması, bu bankalardaki çalışanlarla ilgilenilmesi ve onlara maddi ve manevi teşvikler sağlanması gibi pratik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examines the theme of 'Inspiring Leadership and its Role in Reducing Career Burnout- Field Study on Participatory Banks in Turkey'. It began with inspiring leadership, reviewing the historical development of leadership from ancient times to the present, demonstrating the importance and impact of inspiring leadership, particularly in economic institutions, and then shed light on career burnout; its origins, characteristics and theories. The study showed the causes, stages and effects of career burnout, and then outlined the impact of inspiring leadership in reducing career burnout. It also focused on the study of participatory banks seeking more details of the history of their origin, development and explanation of their objectives. The study followed the descriptive and analytical inductive approach in the research. In conclusion, the study has reached several conclusions including that the gender of the employee does not affect the degree of control and achievement rate, and that the management leadership in the banks has an important impact on the achievement rate of employees. Useful recommendations were made in this area including the need to take inspiring leadership into account among participatory bank leaders, to take care of the staff of those banks and to provide them with material and moral incentives.The study followed the descriptive and analytical inductive approach in the research.