Lavandula angustifolia l. türüne ait bazı çeşitlerin tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural and quality characteristics of some varieties of Lavandula angustifolia l.
- Tez No: 990109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Lavanta dünyadaki şifalı bitkiler arasında çok önemli bir yere sahip olup, tarımının ve veriminin artırılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada Kahramanmaraş ekolojik koşullarında yetiştirilen ve 4 yaşına gelen lavanta bitkilerinin tarımsal ve kalite özellikleri belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak L. angustifolia Mill. türüne ait olan Sevtapolis, Drujba ve Hemus çeşitleri kullanılmıştır. Tam çiçeklenme dönemine gelen lavanta çeşitlerinde tarımsal özellikler ve kalite özelliklerinin belirlenmesi için; bitki boyu, kanopi çapı, çiçekli dal sayısı, başak uzunluğu, başak boğum sayısı, boğumda çiçek sayısı, taze herba verimi, kuru herba verimi, başaklı sap uzunluğu, başakta çiçek sayısı, ana dal sayısı, uçucu yağ oranı, uçucu yağ verimi ve uçucu yağ bileşenleri belirlenmiştir. Buna göre çeşitler arasında bitki boyu 55.80-57.16 cm, kanopi genişliği 71.26-78.60 cm, başaklı sap uzunluğu 29.43-32.10 cm, ana dal sayısı 3.30-3.80 adet/bitki, çiçekli dal sayısı 42.56-47.40 adet/bitki, başaktaki çiçek sayısı 28.33-31.46 adet/başak, başakta boğum sayısı 5.13-6.06 adet/başak, boğumdaki çiçek sayısı 20.46-23.73 adet/boğum, başak uzunluğu 11.03-16.73 cm, taze saplı çiçek verimi 277.36-346.48 kg/da, kuru saplı çiçek verimi 123.93-148.05 kg/da, uçucu yağ oranı %2.98-3.95, uçucu yağ verimi 4.40-4.92 L/da olarak belirlenmiştir. Uçucu yağ bileşenlerinde başlıca bileşen linalol (%30.47-39.55) olup bu bileşeni linalil asetat (%25.04-28.95) takip etmiştir. Drujba ve Sevtapolis çeşitlerinde kafur bileşeni hiç bulunmazken Hemus çeşidinde (%0.61) çok düşük oranda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lavender holds a very important place among medicinal plants worldwide, and increasing its cultivation and yield is crucial. This study was conducted to determine the agricultural and quality characteristics of 4-year-old lavender plants grown under the ecological conditions of Kahramanmaraş. The materials used in this study were the Sevtapolis, Drujba, and Hemus varieties belonging to the species L. angustifolia Mill. To determine the agricultural and quality characteristics of lavender varieties that had reached full bloom, the following parameters were determined: plant height, canopy diameter, number of flowering branches, spike length, number of spike nodes, number of flowers per node, fresh herb yield, dry herb yield, spike stem length, number of flowers per spike, number of main branches, essential oil percentage, essential oil yield, and essential oil components. Accordingly, the following characteristics were observed among the varieties: plant height 55.80-57.16 cm, canopy width 71.26-78.60 cm, spike stem length 29.43-32.10 cm, number of main branches 3.30-3.80 piece/plant, number of flowering branches 42.56-47.40 piece/plant, number of flowers in spike 28.33-31.46 piece/spike, number of nodes in spike 5.13-6.06 node/spike, number of flowers per node 20.46-23.73 piece/node, spike length 11.03-16.73 cm, fresh stem flower yield 277.36-346.48 kg/da, dry stem flower yield 123.93-148.05 kg/da, essential oil content 2.98-3.95%, essential oil yield was determined to be 4.40-4.92 L/da. The main component in essential oils was linalol (30.47-39.55%), followed by linalyl acetate (25.04-28.95%). Camphor was not found at all in the Drujba and Sevtapolis varieties, while it was found in very low amounts (0.61%) in the Hemus variety.