Kur'ân'ı Kerîm'in Allah sözü olduğunun delilleri
Evidence that the Quran is the word of God
  1. Tez No: 990117
  2. Yazar: ÖMER ŞERİF ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerîm'in Allah sözü oluşunun delilleri farklı açılardan ele alınmıştır. Öncelikle i'câz kavramı merkeze alınarak Kur'an'ın lafzî, manevî, gaybî ve ilmî yönleri incelenmiştir. Ardından onun ihtilafsız oluşu, tarihsel ve bilimsel verilerle uyumu, geleceğe dair verdiği haberler ve toplumsal dönüştürücü etkisi üzerinde durulmuş-tur. Çalışmada, klasik tefsîr ve kelâm eserleri ile hadis kaynaklarının yanı sıra modern akademik literatürden de yararlanılmıştır. Çalışmamızda Kur'an'ın Cebrâîl ve Hz. Mu-hammed'in sözü olmayıp, Allah sözü olduğunun delilleri serdedilmiştir. Bunun yanı sıra yalnızca bir iman ve ibadet kitabı olmayıp, hayatın her alanında insanlara ve toplumlara rehberlik ederek pek çok alanda bilgi veren, çağlara ve bütün insanlara hitap eden evren-sel bir kitap olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the evidence supporting the Qur'an as the divine word of Allah from many different perspectives. Concentrating primarily upon the concept of i'câz (inimitability, referring to the Qur'an's miraculous linguistic and expressive uniqueness), the Qur'an's verbal, spiritual, prophetic, and scientific aspects are ana-lyzed. The study subsequently examines its consensus, alignment with historical and scientific evidence, predictions for the future, and its transformative influence on so-ciety. Alongside classical tafsir, kalam literature, and hadith sources, contemporary academic literature is also employed. Thus, the study demonstrates that the Qur'an is not only a religious text but also a universal guide that speaks to all ages.