Tekstil fabrikasında enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis in textile factory
  1. Tez No: 990161
  2. Yazar: İBRAHİM ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada tape üretimi sürecinde tapeye gerekli uzama ve mukavemeti kazandırma işlemi olan tapeyi ısındırma işleminde kullanılan ekstrüder silindir ile bu silindirin ısıtılması için kullanılan kızgın yağın istenilen sıcaklığa ulaştırıldığı yanma odasının enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. İlaveten; sıcaklık, ısıl kapasite, değişik referans nokta sıcaklıkları gibi parametrelerin analiz sonuçları üzerindeki etkileri incelenmiş ve sonuçların sunumu gerçekleştirilmiştir. Böylece sistemin daha verimli hâle gelmesinin olasılığı ve yollarının sunulması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, energy and exergy analyses were conducted for the extruder cylinder used to the tape, which imparts the necessary elongation and strength to the tape during the tape production process, and fort he combustion chamber where the hot oil used to heat this cylinder is brought to the desired temperature. Addionally, the effects of parameters such as temperature, thermal capacity and various reference point temperatures on the analysis results were examined, and the results were presented. This presented the possibilities and methods for improving the system's efficiency.