Investigation of possible changes in beta decay rates due to the influence of the sun
Güneşin etkisiyle beta bozunma oranlarında meydana gelebilecek olası değişikliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 990175
  2. Yazar: SÜMEYRA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRISTOPHER GOULD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: North Carolına State Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
Özet
Nükleer bozunma hızlarında mevsimsel etkilerin araştırılmasına yönelik ilgi giderek artmaktadır. Bu ilgi doğrultusunda, Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi Burlington Laboratuvarı'ndaki Nükleer Reaktör Programı kapsamında elde edilen bir veri seti incelenmiştir. Bir gama ışını spektrometre sisteminin kalibrasyonu amacıyla 17 yıl boyunca haftalık olarak bir Radyum-226 kaynağı kullanılmıştır. Veriler, yıllık ortalamalar çıkarılarak ve bir SAS programı ile regresyon analizi uygulanarak değerlendirilmiştir. Dünya-Güneş mesafesiyle faz uyumlu olmamakla birlikte, 5𝜎 düzeyinde bir mevsimsel değişim saptanmıştır. Gözlenen değişimin odadaki Radon seviyelerindeki değişimlerden kaynaklandığı yönündeki doğal açıklama ele alınmış, ancak bu açıklamanın mevsimsel etkinin büyüklüğüyle tutarlı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a growing interest in searching for seasonal effects on nuclear decay rates. Based on this interest, a data set taken at the Nuclear Reactor Program in Burlington Laboratory at North Carolina State University has been studied. A Radium-226 source was used to calibrate a gamma ray spectrometer system on a weekly basis over a 17-year period. The data have been analyzed by subtracting yearly means and by performing a regression analysis with a SAS program. We find a seasonal variation at the 5𝜎 level, which is however not in phase with the earth-sun distance. A natural explanation, that the variation is due to changes in Radon in the room, is considered, and found to be not consistent with the size of the seasonal effect.