The impact of social norms, subjective norms, customer experience, and service quality on product acceptance considering the mediating role of willingness to accept the product (Case study: An İranian cosmetic product)
Ürünü kabul etme isteğinin aracılık rolü dikkate alınarak sosyal normlar, öznel normlar, müşteri deneyimi ve hizmet kalitesinin ürün kabulü üzerindeki etkisi (Vaka çalışması: Bir İran'da üretilmiş kozmetik ürün)
- Tez No: 990176
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ürünü kabul etme isteğinin aracılık rolünü dikkate alarak sosyal normlar, öznel normlar, müşteri deneyimi ve hizmet kalitesinin ürün kabulü üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, amacı bakımından uygulamalı olup betimsel ve anket temelli bir araştırma tasarımına sahiptir. Veriler, araştırmanın kuramsal çerçevesi ve konu bağlamı esas alınarak hazırlanan 24 maddelik yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel evrenini Tahran'daki Karam Bebek kremi müşterileri oluşturmaktadır. Evren büyüklüğünün bilinmemesi nedeniyle, %5 hata payı esas alınarak Cochran formülü kullanılmış ve rastgele örnekleme yöntemiyle 384 katılımcı örneklem olarak seçilmiştir. Ölçme aracının geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiş ve sonuçlar yapı geçerliliğinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermiştir. Güvenirlik ise Cronbach alfa katsayısı ile ölçülmüş ve ölçeğin yüksek düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir. Verilerin analizinde ve değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Analizler SPSS ve SmartPLS yazılımları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, öznel normlar, müşteri deneyimi ve hizmet kalitesinin, ürünü kabul etme isteği aracılığıyla ürün kabulü üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, sosyal normların ne ürünü kabul etme isteği ne de ürün kabulü üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, ürünü kabul etme isteğinin ürün kabulü üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how social norms, subjective norms, customer experience, and service quality influence product acceptance, with willingness to accept the product acting as a mediating variable. The research is applied in purpose and adopts a descriptive, survey-based design. Data were collected using a structured questionnaire containing 24 items, which was developed based on the theoretical framework of the study and the contextual characteristics of the research topic. The statistical population consisted of all customers of Karam Bebek cream in Tehran. Since the population size was unknown, a sample of 384 respondents was selected through random sampling using Cochran's formula with a 5% margin of error. The validity of the measurement instrument was assessed through confirmatory factor analysis, and the results indicated an acceptable level of construct validity. Reliability was evaluated using Cronbach's alpha coefficient, confirming a high level of internal consistency. Structural equation modeling was employed to analyze the collected data and to examine the relationships among the research variables. The analysis was conducted using SPSS and SmartPLS software. The findings reveal that subjective norms, customer experience, and service quality have significant and positive effects on product acceptance through the mediating role of willingness to accept the product. In contrast, social norms do not show a significant effect on either willingness to accept the product or product acceptance. Additionally, willingness to accept the product has a significant and positive impact on product acceptance.