Kahramanmaraş ilinde büyükbaş yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan fabrika besi yemlerinin kimyasal kompozisyonunun ve fermantasyon parametrelerinin incelenmesi
Investigation of chemical composition and fermentation parameters of factory feeds commonly used by beef production in Kahramanmaras
  1. Tez No: 990222
  2. Yazar: BÜLENT DOKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş bölgesinde yaygın olarak kullanılan fabrika besi yemlerini besleme içerikleri ve fermantasyon özelliklerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Besleme değerleri olarak; ham protein (HP), ham yağ (HY), nötr detergent fiber (NDF), asit detergent fiber (ADF), kuru madde (KM), ham kül (HK), in vitro fermantasyon özelliklerinden; metan (CH4) üretimi, laboratuvar koşullarında incelenmiştir. Elde edilen değerler yem örneklerinin etiket içeriğindeki belirtilen değerlerle ve tolerans sınırları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre, HY dışında, incelenen tüm besleme özellikleri (KM, HK, HP, NDF ve ADF) ve fermantasyon parametreleri (CH4 üretimi) bakımından yem örnekleri önemli (p<0.001) ölçüde farklı bulunmuştur. Araştırmada, yem örneklerine ait KM değerleri % 91.13 ile % 94.7, HK değerleri % 6.23 ile % 10.16, HP değerleri %13.95 ile %18.01, NDF değerleri % 27,63 ile % 38,41 ve ADF değerleri % 10.75 ile % 21.65 aralığında bulunmuştur. İn vitro fermantasyon değerleri ise CH4 üretimi için oransal metan üretimi %13,70 ile %16,85 aralığında belirlenmiştir. HY bakımından incelendiğinde, hepsinin etiket değerleri ve tolerans sınırları dışında oldukları belirlenmiştir. Bunun dışında HP bakımından 9 numaralı yem örneği, HK bakımından 4,5,6,7 numaralı yem örnekleri, etiket ve tolerans sınırları dışında bulunmuştur. Yem örnekleri değerlendirildiğinde sadece 2 numaralı örneğin anti-metanojenik karakterde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the nutritional composition and fermentation characteristics of commercially available feedlot concentrates widely used in the Kahramanmaraş region. Nutritional parameters including crude protein (CP), ether extract (EE), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), dry matter (DM), and crude ash (CA) were analyzed. In addition, in vitro fermentation characteristics, particularly methane (CH₄) production, were examined under laboratory conditions. The obtained values were compared with the label declarations of the feed samples and the specified tolerance limits.According to the results, except for ether extract, all examined nutritional parameters (DM, CA, CP, NDF, and ADF) and fermentation parameters (CH₄ production) showed significant differences among feed samples (p < 0.001). The DM contents of the feed samples ranged from 91.13% to 94.70%, CA from 6.23% to 10.16%, CP from 13.95% to 18.01%, NDF from 27.63% to 38.41%, and ADF from 10.75% to 21.65%. In vitro fermentation results indicated that proportional methane production ranged between 13.70% and 16.85%.In terms of ether extract, all feed samples were found to be outside the declared label values and tolerance limits. Moreover, feed sample number 9 for crude protein and feed samples number 4, 5, 6, and 7 for crude ash were also outside the label declarations and tolerance limits. Among the evaluated samples, only feed sample number 2 exhibited anti-methanogenic characteristics.