Fosfatidilinositol-3 kinaz ve protein kinaz b değişimlerinin nöroblastom tanı ve tedavisinde incelenmesi
Analysis of alterations in phosphatidylinositol 3-kinase and protein kinase b in neuroblastoma diagnosis and treatment
- Tez No: 990241
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Nöroblastom, çocukluk çağının en sık görülen ekstrakraniyal solid tümörü olup, agresif seyir gösterebilen ve pediatrik kanser ölümlerinin yaklaşık %15'inden sorumlu olan ölümcül bir hastalıktır. Fosfatidilinositol-3 kinaz (PI3K) ve onun ana aşağı akış efektörü olan Protein Kinaz B (AKT) sinyal yolağındaki değişimlerinin tanı ve tedavi süreçlerindeki potansiyel rolü incelenmiştir. Hücre büyümesi, proliferasyonu ve hayatta kalma süreçlerinde merkezi bir rol oynayan PI3K/AKT sinyal yolağının aktivasyonunun tümör gelişimi ve tedaviye dirençle ilişkilendirilmiştir. Bu yolağın hedeflenmesi nöroblastom için umut verici bir tedavi stratejisi olabilir. Bu kapsamda, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı'na 2021-2025 yıllarında başvuran ve nöroblastom tanısı konulan hastalardan tedavi öncesi ve tedavi sonrası dönemde alınan kan örnekleri ile sağlıklı kontrol grubundan elde edilen kan örnekleri kullanılmıştır. Elde edilen örneklerin PI3K ve AKT gen ekspresyon düzeyleri real time PCR protokolü uygulanarak analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar ANOVA ile değerlendirildi ve p≤0.05 düzeyinde anlamlı sonuçlarda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için Student–Newman–Keuls (SNK) post-hoc testi kullanıldı. PI3K gen ifadesi, tedavi öncesi grupta 3,83 kat ve tedavi sonrası grupta 4.67 kat kontrolden daha az bulunmuştur. AKT gen ifadesi de her iki grupta kontrolden daha düşük düzeyde bulunmuştur, PI3K/AKT gen ekspresyonlarında bulunan baskılanmanın mRNA düzeyinde belirgin olduğunu göstermektedir. Düşük ekspresyon, PI3K ve AKT sinyal yolağının agresif tümörler tarafından alternatif sinyal yolaklarına bağımlılık ya da post-translasyonel aktivasyon yoluyla geri baskılanmış olabileceğini düşündürmektedir. Bu yolağın araştırılması nöroblastomda hedefe yönelik tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilecek önemli bir moleküler temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is the most common extracranial solid tumor in childhood, a deadly disease that can be aggressive and accounts for approximately 15% of pediatric cancer deaths. The potential role of alterations in the phosphatidylinositol-3 kinase (PI3K) and its main downstream effector, protein kinase B (AKT), signaling pathway in diagnosis and treatment has been investigated. Activation of the PI3K/AKT signaling pathway, which plays a central role in cell growth, proliferation, and survival processes, has been associated with tumor development and resistance to treatment. Targeting this pathway may be a promising treatment strategy for neuroblastoma. In this context, blood samples obtained from patients diagnosed with neuroblastoma who applied to the Department of Pediatric Oncology, Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Çukurova University between 2021 and 2025, as well as blood samples obtained from a healthy control group, were used. The PI3K and AKT gene expression levels of the obtained samples were analyzed using the real-time PCR protocol. Differences between groups were evaluated using ANOVA, and the Student–Newman–Keuls (SNK) post-hoc test was used to determine which groups were responsible for the differences in results that were significant at the p≤0.05 level. PI3K gene expression was found to be 3.83-fold lower in the pre-treatment group and 4.67-fold lower in the post-treatment group compared to the control. AKT gene expression was also found to be lower than the control in both groups, indicating that the suppression found in PI3K/AKT gene expression was significant at the mRNA level. The low expression suggests that the PI3K and AKT signaling pathway may be downregulated by aggressive tumors through dependence on alternative signaling pathways or post-translational activation. Investigation of this pathway provides an important molecular basis that may contribute to the development of targeted treatment strategies in neuroblastoma.