Kan torbalarında saklanan kanlardan izole edilen eritrosit membranlarındaki inozitol fosfolipidlerin değişimi
The Structural changes in inositol phospholipids of the erythrocyte membranes isolated from blood stored in blood bags
- Tez No: 70334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Karı depolanması sırasında, eritrosit membranında yapısal değişiklikler meydana geldiği ileri sürülmektedir. Bundan dolayı bu çalışmada, CPDA-1 antikoagülanı içeren kan torbalarında 30 gün boyunca depolanan kanlardan izole edilen eritrosit membranlarında inozitol fosfolipidlerin zamana bağlı olarak değişimleri çalışıldı. İnce tabaka kromatografisi ile membranlardan elde edilen ekstraktlarda fosfatidilinozitol- 4,5-bisfosfat, fosfatidilinozitol-4-fosfat, f osf ati d i I inozitol, fosfatidik asit, fosfatidilserin, fosfatidiletanolamin ve fosfatidilkolin fosfolipidlerinin varlığı kanıtlandı. Her bir fosfolipidin 0. günden 30. güne kadar olan değişimleri inorganik fosfor üzerinden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been suggested that structural changes occur in the erythrocyte membrane during blood storage. In this study, we analysed the time- dependent changes in inositol phospholipids of erythrocyte membranes isolated from blood stored with CPDA-1 anticoagulant for 30 days in plastic bags. The presence of phosphatidylinositol-4,5-bisphosphate, phosphatidylinositol-4-phosphate, phosphatidylinositol, phosphatidic acid, phosphatidylserine, phosphatidylethanolamine and phosphatidylcoline phospholipids was evaluated in the extracts obtained from the membranes via thin-layer chromatography. The variation in each phospholipid during the 30 days storage period was evaluated by using their inorganic phosphorus levels. Significant increases in phosphatidylinositol-4-phosphate and phosphatidylinositol phospholipids were observed, whereas there was a significant decrease in phosphatidylinositol-4,5-bisphosphate (p< 0.05). As for the other phospholipids, phosphatidylserine and phosphatidylethanolamine decreased, but phosphatidylcoline increased (p< 0.05). There was no difference observed in the phosphatidic acid. In the blood stored for 30 days, there was a significant increase in erythrocyte membrane peroxidation (p< 0.05). Since we have been observed a decrease in phosphatidylinositol-4,5- bisphosphate and increases in phosphatidylinositol-4-phosphate and phosphatidylinositol, we could state that there was a tendency towards dephosphorylation in phosphorylation- dephosphorylation cyclus of inositol phospholipids. IV