Askeri liderlerin karakter güçleri ve erdemleri hakkındaki görüşleri
Views of military leaders on character strengths and virtues
  1. Tez No: 990244
  2. Yazar: TUĞCE NUR AYTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 21. yüzyılın getirdiği hızla değişen teknolojik gelişmeler ve küresel dinamiklerin askeri liderlik anlayışı üzerindeki etkilerini, çağdaş liderlik teorileri ve pozitif psikolojinin karakter güçleri yaklaşımı çerçevesinde incelemektedir. Modern dönemde artan güvenlik tehditleri ve belirsizlik ortamı, askeri kurumlarda liderlikten beklenen niteliklerin ve değerlerin yeniden ele alınmasını zorunlu kılmıştır. Çalışmada, geleneksel liderlik yaklaşımları ile karakter güçlerinin; etik davranış, takım dayanıklılığı, motivasyon ve psikolojik sağlamlık gibi liderlik başarısına doğrudan etki eden boyutları kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı, emekli askeri personelin meslek yaşamları boyunca edindikleri karakter güçleri ve erdemlerin, mesleki zorluklar ve krizler karşısındaki uyum süreçlerine etkisini keşfetmektir. Araştırma amacını elde etmeye katkı sağlaması maksadı ile; askeri yapının tarihsel ve kültürel özellikleri, liderlik eğitiminin temel değerleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve çeşitli ülke ordularının liderlik modelleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, karakter güçleri ve erdemlerin, askeri liderlikte operasyonel başarıyı ve ekip bütünlüğünü güçlendiren unsurlar olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Etik ve ortaya çıkan nitelikli liderliğin kurumlarda sürdürülebilir kılınabilmesi için, personel gelişim modellerinde karakter gücüne ilişkin eğitimine önem verilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bu tez, askeri liderlik ve karakter gelişimi alanında literatüre katkı sunmayı ve uygulayıcılara yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of rapidly evolving technological advancements and global dynamics of the 21st century on the understanding of military leadership, within the framework of contemporary leadership theories and the character strengths approach of positive psychology. The increasing security threats and environment of uncertainty in the modern era have necessitated a reevaluation of the qualities and values expected from leadership in military institutions. The study comprehensively evaluates the dimensions of traditional leadership approaches and character strengths that directly influence leadership success, such as ethical behavior, team resilience, motivation, and psychological robustness. The aim of this research is to explore the effects of character strengths and virtues acquired by retired military personnel throughout their professional lives on their adaptation processes in the face of occupational challenges and crises. To contribute to achieving the research objective, the historical and cultural characteristics of military structure, the core values of leadership training, and the leadership models of the Turkish Armed Forces and various other national armies have been comparatively analyzed. The findings indicate that character strengths and virtues emerge as factors that enhance operational success and team cohesion in military leadership. It has been determined that in order to ensure the sustainability of ethical and qualified leadership within institutions, educational models for the development of character strengths should be emphasized in personnel development programs. This thesis aims to contribute to the literature on military leadership and character development, and to serve as a guide for practitioners in the field.