Demanslı hastalara ait plazma bakır düzeyleri ve eritrosit antioksidan enzim aktiviteleri
The Levels of plasma copper and the activity of erythrocytes antioxidant enzymes in patients with dementia
- Tez No: 99027
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVTAP BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, 21 Alzheimer tipi demansh (ATD,17 erkek ve 4 kadın) ve 9 mutiinfarkt demansh (MİD, S erkek ve 4 kadın ) olmak üzere toplam 30 hastada plazma bakır düzeyleri ve eritrosit süperoksid dismutaz (CuZnSOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve katalaz (CAT) aktrviteleri incelendi. Aynı yaş ve cinsiyette, demansı olmayan ve antioksidan kullanmayan 33 kişi (21 erkek, 12 kadın) seçilerek kontrol grubu oluşturuldu. ATD ve MÎD'lı hastalarda bakır düzeyleri ve GSH-Px aktivitelerini kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aralarında fark bulunamadı(p>0,OS). Ancak CuZnSOD ve katalaz aktiviteleri, kontrol grubuna göre artmış bulundu ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı idi(p0,05). Plazma Cu düzeyi ile eritrosit CuZnSOD arasında kontrol grubunda aynı yönlü korelasyon (r=0,15), hasta grupta ise negatif korelasyon (r=-0,33) bulundu. Ancak bu korelasyonlar istatistiksel olarak anlamlı değildi(p>0,05). Sonuç olarak; ileri yaşlarda oksidatif hasarın artışının demansa yol açtığı ve bu nedenle özellikle geriatrik dönemde antioksidan kullanımının demans gelişimim azaltabileceği düşünüldü. Aynca eritrosit CuZnSOD aktivitesinin özellikle ATD'ta tanısal bir kriter olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have investigated that the levels of plasma copper and erythrocyte superoxide dismutase (CuZnSOD), gluthatione peroxidase (GSH-Px) and catalase (CAT) in thirty patients (8 females, 22 males) with dementia which 21 out of them with dementia of Alzheimer type (DAT) (4 females, 17 males) and 9 out of them with multiinfarct dementia (MIDX4 females,5 males). Thirty three people (12 females, 21 males) that were not having demential complaints and not using an antioxidant were selected as a control group. The plasma copper and erythrocyte GSH-Px levels were found to be not changed whereas CuZnSOD and CAT levels were increased in both DAT and NOD patient groups compose to control (p>0,05). In addition to this, increasing levels of CuZnSOD and CAT were found to be statistically significant(p0,05). Even thought same directed corelation were noticed in control group; while negative directed corelation in patient group between plasma copper level and erythrocyte CuZnSOD activity, but these corelations were not statistically significant(p>0,05). In conclusion, we thought that oxidative demage may have a role in the development of dementia and antioxidan drugs may protect to develop of dementia in geriatric group and also erythrocyte CuZnSOD activity may have a value as a diagnostic criteria in dementia. However, more detailed studies are needed to plan and carry out for further clarification. 54