Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda lipid-lipoprotein profili
Lipid-lipoprotein profile in chronic renal disorders
- Tez No: 99032
 - Danışmanlar: PROF.DR. EROL ÇAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
7. ÖZET Bu çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Hemodiyaliz merkezinde düzenli hemodiyaliz programında olan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda; hemodiyaliz öncesi ve sonrası serum lipid, lipoprotein ve apolipoprotein düzeyleri ölçülerek, hemodiyalizin lipid, lipoprotein ve apoüpoprotein düzeyleri üzerine akut etkisini incelemek için gerçekleştirildi. Düzenli hemodiyaliz programında olan 26 hastanın, 23 'ü haftada 3 gün, 3 tanesi de haftada 2 gün 4,5 saat hemodiyaliz tedavisi görmektedir. Hastaların ilk kanları 12 saatlik açlık sonrası hemodiyaliz öncesi alınmış olup, hemodiyaliz sonrası kanlan 4 saatlik hemodiyalizi takiben sıvı çekme programı öncesinde 16 saatlik açlıktan sonra alınmıştır. Alınan kan örneklerinde total kolesterol (TC), trigliserid (TG), çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (VLDL-C), düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (LDL-C), yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C), Apo B, Apo A-I ve Lp (a) düzeyleri araştırılmıştır. Hemodiyaliz öncesi ve sonrasında serum TC, TG, VLDL-C, Apo B ve Lp (a) düzeylerinde hemodiyaliz etkisi ile istatistiksel olarak anlamlı bir düşme gözlenirken, LDL-C ve Apo A-I değerlerinde ki düşme ve HDL-C değerlerindeki yükselme istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Bu parametrelerden TC, TG ve HDL-C düzeyleri spektrofotometrik (enzimatik kolorimetrik) yöntemle, Apo A-I, Apo B ve Lp(a) düzeyleri immünolojik türbidimetrik yöntemle ölçüldü. VLDL-C ve LDL-C düzeyleri Friedewald formülü ile hesaplandı. Tek bir hemodiyaliz seansı, TC, TG, VLDL-C, Apo B ve Lp (a) düzeylerinde geçici akut bir düşmeye neden olmakta, ancak lipid-lipoprotein ve apolipoprotein profilinin düzeltilmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu hastalarda devam eden lipid-lipoprotein ve 49apolipoprotein metabolizması bozukluklarının aterojenik etkileriyle kardiovasküler hastalık riskini ve patojenezini artırarak, morbilite ve mortalite de önemli rolü olabileceğini düşünmekteyiz. 50
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was carried out to investigate the effects of hemodialysis on the lipid, lipoprotein and apolipoprotein levels of the patients with chironic renal disorders who were regularly treated in the Hemodialysis Centre programme of Nephrology Department at Medical Faculty of Trakya University. In this respect, serum lipid, lipoprotein and apolipoprotein levels of the patients were recorded before and after the hemodialysis, then these data were analysed. A total of 26 patients were regularly treated in the hemodialysis programme. Of these, 23 were treated three days a week, 3 were treated 2 days a week. The hemodialysis treatments usually took 4-5 hours. Before the hemodialysis treatments, the initial blood samples were obtained from the patients who did not take food for 12 hours. Following a four-hour hemodialysis treatment involving liquid extraction, the blood samples were taken from the patients who did not take food for 16 hours. In the blood samples total cholesterol (TC), triglyceride (TG), very low density lipoprotein-cholesterol (VLDL-C), low density lipoprotein- cholesterol (LDL-C), high density lipoprotein-cholesterol (HDL-C), Apo A-L Apo B and Lp (a) levels were investigated. Statistical results revealed that the levels of serum TC, TG, VLDL-C, Apo B and Lp (a) were decreased significantly after the hemodialysis. However, decrease on LDL-C and Apo A-I levels, and increase on HDL-C levels was not statistically significant. Of these parameters; TC, TG and HDL-C levels were estimated by spektrophotometrical (enzymatical calorimetrical) method. Apo A-I, Apo B and Lp (a) levels were estimated by immunological turbidimetrical method. VLDL-C and LDL-C levels were estimated by Friedewald method. 51It seems that only one hemodialysis session gives rise to an acute and temporary decrease to TC, TG, VLDL-C, Apo B and Lp (a) levels, however it is insufficient for balancing the lipid-lipoprotein and apolipoprotein profiles. Therefore, it is assumed that the continuing disorders in lipid-lipoprotein and apolipoprotein metabolism increase the risk of cardiovascular and patogenes through aterogenical effects and plays an important role on the morbility and mortality. 52