Farklı genotipteki Ankara keçilerinde intrasellüler antioksidan düzeyleri
Intracellular antioxidant levels of Angora goats in different genotype
  1. Tez No: 99031
  2. Yazar: FÜGEN TURGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ULVİ REHA FİDANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
44 6. ÖZET Farklı Genotipteki Ankara Keçilerinde İntrasellüler Antioksidan Düzeyleri Genotipin antioksidatif metabolizma üzerindeki etkilerinin gösterilmesinin amaçlandığı bu çalışmada, farklı genotipteki, yerli (Türk) Ankara keçileri ile Amerikan x Türk Ankara keçilerinde lipid peroksidasyonu ve antioksidatif metabolizmada rol üstlenen intrasellüler enzimatik antioksidanların aktiviteleri incelenmiştir. Farklı genotipteki Ankara keçilerinden sağlanan kan örneklerinde serbest radikallerinin etkisinin gösterilmesi için plazma malondialdeb.it düzeyleri ölçülmüştür. Antioksidatif metabolizmadaki değişikliklerin incelenmesinde ise intrasellüler antioksidanlardan GSH-Px, SOD ve CAT enzimlerinin eritrosit hemolizatındaki aktivitelerinden faydalanılmıştır. Plazma malondialdehit düzeyleri Ankara keçilerinde 9,98 ± 2,16 u,mol/L iken Amerikan x Türk Ankara keçilerinde 14,34 ± 0,74 umol/L olarak ölçülmüş olup bu fark istatistik olarak p < 0,05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Eritrosit GSH-Px enzim aktivitesi Ankara keçilerinde 4488,98 ± 1157,59 nmol NADPH+H+/dak/mg-Hb ve Amerikan x Türk Ankara keçilerinde 1456,59 ± 251,21 nmol NADPH+H+/dak/mg-Hb'dir. Ankara keçilerinde eritrosit SOD enzim aktivitesi 206,13 ± 50,40 U/g-Hb belirlenirken Amerikan x Türk Ankara keçilerinde 83,10 + 13,31 U/g-Hb'dir. Amerikan x Türk Ankara keçilerinin eritrosit GSH-Px ve SOD enzim aktivitesi yerli Ankara keçilerinden p < 0,001 düzeyinde önemli derecede daha düşüktür. Eritrosit CAT enzim aktivitesi ise Amerikan x Türk Ankara keçilerinde, yerli Ankara keçilerinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir (p < 0.01). Ankara keçilerinde eritrosit CAT aktivitesi 64,95 + 16,61 ve Amerikan x Türk Ankara keçilerinde 223,52 ± 69,30 k/g-Hb dır. Sonuçlardan, hayvan yetiştiriciliğinde genotipteki değişiklikler ve buna bağlı verim karakterlerinin geliştirilmesinin antioksidatif metabolizmada rol üstlenen intrasellüler enzimatik antioksidanların aktivitelerinde de değişikliğe neden olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Intracellular Antioxidant Levels of Angora Goats In Different Genotype In this study, lipid peroxidation and intracellular enzymatic antioxidant activities in Turkish angora goats and American x Turkish crossbred angora goats were investigated, the purpose was to show the effects of genotype on the antioxidative metabolism. Plasma MDA levels of angora goats in different genotype were analysed to show the effects of free radicals. GSH-Px, SOD and CAT activities as intracellular antioxidants in hemolysates of erythrocytes were used to investigate the change in antioxidative metabolism. Plasma MDA levels of Turkish angora goats and American x Turkish crossbred angora goats were measured 9,98 ± 2,16 umol/L and 14,34 + 0,74 umol/L, respectively. The difference was statistically significant (p < 0,05). Erythrocyte GSH-Px activities of Turkish angora goats and American X Turkish crossbred angora goats were found to be 4488,98 ± 1157,59 nmol NADPH+H7min/mg-Hb and 1456,59 ± 251,21 nmol NADPH+H^min/mg-Hb, respectively. Erythrocyte SOD activities were found 206,13 ± 50,40 U/g-Hb in Turkish angora goats and 83,10 ± 13,31 U/g-Hb in American x Turkish crossbred angora goats. Erythrocyte GSH-Px and SOD activities in American x Turkish crossbred angora goats were found to be significantly lower than the erythrocyte GSH-Px and SOD activities in Turkish angora goats (p < 0,001). However activities of CAT in American x Turkish crossbred angora goats were found to be significantly higher than the activities of CAT in Turkish angora goats (p < 0,001). Erythrocyte CAT activities were found 64,95 ± 16,61 k/g-Hb in Turkish angora goats and 223,52 ± 69,30 k/g-Hb in American x Turkish crossbred angora goats (p < 0.01). It is concluded that; improving the productivity by genotypic variation in animal breeding may effect the intracellular enzymatic antioxidant activities.