Applicability of the universal basic income in Türkiye: A perspective from institutional economics
Evrensel temel gelirin Türkiye'de uygulanabilirliği: Kurumsal iktisat tarafından bir bakış
- Tez No: 990417
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Evrensel Temel Gelirin (ETG) Türkiye'de uygulanabilirliğini kurumsal iktisat perspektifinden inceleyen kapsamlı ve disiplinler arası bir analiz sunmaktadır. Çalışma, artan gelir ve fırsat eşitsizliği, teknolojik işgücü dönüşümü, güvencesiz çalışma biçimleri ve mevcut sosyal yardım rejiminin koşullu, parçalı ve yüksek işlem maliyetli yapısının yarattığı kurumsal kısıtlar bağlamında ETG'yi alternatif bir refah kurumu olarak ele almaktadır. ETG'nin kurucu ilkeleri olan evrensellik, bireysellik, koşulsuzluk, makul düzey ve periyodiklik kavramları kuramsal olarak ayrıştırılarak, bu modelin hem sosyal haklar rejimi hem de refah devletinin kurumsal mimarisi açısından nasıl dönüştürücü bir nitelik taşıdığı ortaya konmaktadır. Tezin tarihsel-kuramsal bölümü, ETG düşüncesinin dört ana dalga boyunca şekillenen entelektüel gelişimini incelemekte; Paine ve Spence'in doğal kaynak temelli hak anlayışından Friedman'ın negatif gelir vergisi önerisine, Martin Luther King Jr.'ın gelir güvencesine dayalı eşitlik vizyonuna ve güncel BIEN hareketine uzanan geniş bir teorik çerçeve sunmaktadır. İzleyen bölümde Manitoba, Finlandiya, Stockton, Kenya ve Gyeonggi deneyleri, metodolojik tasarım, kurumsal bağlam ve sonuçlar açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilerek ETG'nin istihdam davranışları, psikolojik iyilik hali, eğitim, sağlık, toplumsal katılım ve bürokratik etkinlik üzerindeki etkileri çok boyutlu biçimde değerlendirilmiştir. Kuramsal sentez kısmında North'un işlem maliyetleri yaklaşımı, Ostrom'un kolektif eylem ve yönetişim ilkeleri ve Acemoğlu–Robinson'ın kapsayıcı/dışlayıcı kurumlar ayrımı ETG'nin uygulanabilirliğiyle ilişkilendirilerek tezin teorik altyapısı güçlendirilmiştir. Türkiye odaklı bölüm ise mevcut sosyal yardım mimarisindeki kurumsal boşlukları, işgücü piyasası kırılganlıklarını, aile içi güç dengelerini ve siyasal-ekonomik yapıyı dikkate alarak ETG'nin potansiyel etkilerini kapsamlı şekilde değerlendirmektedir. Çalışma, sonuç olarak ETG'nin Türkiye'de yoksulluğu azaltma, toplumsal eşitliği güçlendirme, kurumsal etkinliği artırma ve ekonomik güvenliği sürdürülebilir biçimde tesis etme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymakla birlikte; aşamalı geçiş, pilot uygulamalar, hukuki uyumlaştırma ve yönetişim reformlarını içeren çok katmanlı bir politika yol haritası önermektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation presents a comprehensive and interdisciplinary analysis that examines the applicability of Universal Basic Income (UBI) in Türkiye through the lens of institutional economics. The study evaluates UBI as an alternative welfare institution in the context of rising income and opportunity inequality, technological transformation in the labor market, the spread of precarious forms of employment, and the fragmented, conditional, and high–transaction-cost structure of the current social assistance regime. By theoretically distinguishing UBI's foundational principles, universality, individuality, unconditionality, adequacy, and periodicity, the dissertation demonstrates the extent to which UBI embodies a transformative shift in architecture of social rights and institutional design of the welfare state. The historical–theoretical section analyzes the intellectual evolution of UBI across four distinct waves, presenting a broad theoretical framework that spans from Paine's and Spence's natural-resource–based rights perspective to Friedman's negative income tax, Martin Luther King Jr.'s equality-oriented income guarantee, and the contemporary BIEN movement. The subsequent section conducts a comparative analysis of the Manitoba, Finland, Stockton, Kenya, and Gyeonggi experiments, systematically evaluating their methodological designs, institutional contexts, and findings. These experiments are assessed in terms of their multidimensional impacts on employment behavior, psychological well-being, education, health, social participation, and bureaucratic efficiency. In the theoretical synthesis section, North's transaction-cost approach, Ostrom's principles of collective action and governance, and Acemoglu and Robinson's distinction between inclusive and extractive institutions are linked to the question of UBI's applicability, thereby strengthening the dissertation's theoretical foundations. The Türkiye-focused chapter provides a comprehensive assessment of potential UBI effects by examining institutional gaps in the current structure, vulnerabilities in the labor market, intra-household power dynamics, and the broader political-economic environment. The study concludes that UBI has the potential to reduce poverty, enhance social equality, improve institutional effectiveness, and establish economic security on a sustainable basis. At the same time, it proposes a multilayered policy roadmap, including pilot programs, legal harmonization, and governance reforms, as necessary conditions for implementation.