Examining the relationship between teachers' psychological capital perception, stress coping strategies and job performance
Öğretmenlerin psikolojik sermayeleri, stresle başa çıkma stratejileri ve iş performansları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 990416
  2. Yazar: GÜLŞAH KIZKAPAN DÖĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, korelasyonel bir araştırma deseni kullanılarak öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile stresle başa çıkma stratejilerinin ve bu değişkenlerin alt boyutlarının, öğretmenlerin iş performansı ve iş performansının alt boyutları üzerindeki rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Çankaya ve Sincan ilçelerinde bulunan ilkokul ve ortaokullarda görev yapan tüm branşlardaki 7.868 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışmada örneklem grubunun belirlenmesinde çok aşamalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler; ilçelerin belirlenmesinde amaçlı örnekleme, bu ilçelerdeki ilkokul ve ortaokulların seçilmesinde rastgele örnekleme, okul ziyaretlerinde kolayda örnekleme ve son olarak uygulamaya katılan okullarda görev yapan öğretmenlerden gönüllü örnekleme yoluyla toplanmıştır. Ziyaret edilen okullarda görev yapan 300 öğretmen çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada öğretmenlere Psikolojik Sermaye Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği ve Öğretmen İş Performansı Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin psikolojik sermayeleri, stresle başa çıkma stratejileri, iş performansları ve iş performansının görev performansı, bağlamsal performans ve uyum performansı alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca, umut gibi psikolojik sermaye bileşenlerinin yanı sıra analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesinin, öğretmenlerin iş performansını ve eğitimin niteliğini artırmaya katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Gelecek araştırmalarda, psikolojik sermayenin stresle başa çıkma stratejileri ile iş performansı arasındaki ilişkide aracı rolünün incelenmesi önerilmektedir. Ayrıca, okullarda çalışma koşullarını iyileştirmeye ve öğretmenlere yönelik destek mekanizmalarını güçlendirmeye yönelik eğitim politikaları ve kurumsal uygulamaların geliştirilmesi desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of psychological capital and stress coping strategies, and their sub-dimensions, on teachers' job performance and its sub-dimensions, using a correlation research design. The population of this study consists of 7.868 teachers working in all branches at primary and secondary schools in Çankaya and Sincan districts of Ankara province. In this study, multistage sampling was used. Data were collected using purposive sampling to identify districts, random sampling to identify primary and secondary schools within these districts, convenience sampling for school visits, and finally, volunteer sampling from teachers working at participating schools who completed the surveys. 300 of the teachers working at the visited schools volunteered to participate in the study. The Psychological Capital Scale, the Stress Coping Scale, and the Teacher Job Performance Scale were administered to the teachers. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, and hierarchical multiple linear regression analysis were conducted. The results showed a significant relationship between teachers' psychological capital, stress-coping strategies, job performance, and its sub-dimensions (task performance, contextual performance, and adaptive performance). The results also suggest that developing teachers' psychological capital, such as hope, as well as their analytical thinking and problem-solving capacities, can contribute to improved job performance and the quality of education. Future research are encouraged to investigate whether psychological capital functions as a mediating factor between stress-coping strategies and job performance. Furthermore, the development of educational policies and institutional practices aimed at improving working conditions in schools and strengthening support mechanisms for teachers should be supported.