Examining the AK Party government's discourse on Syrian migrants in Türkiye through the lens of right-wing populism
AK Parti hükümetinin Suriyeli göçmenlere yönelik söyleminin sağ populizm açısından incelenmesi
- Tez No: 990427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de AK Parti iktidarında şekillenen göç söylemini, sağ popülizm bağlamında Türkiye'deki Suriyeli göçmenler üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Popülizm, günümüzde farklı coğrafyalarda ve siyasal bağlamlarda çeşitli biçimlerde ortaya çıkan dinamik bir siyasal yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Literatürde üzerinde uzlaşılan tek bir tanım bulunmamakla birlikte, popülizm çoğunlukla“saf halk”ile“yozlaşmış elitler”arasındaki karşıtlık üzerine kurulu ince merkezli bir ideoloji veya siyasal strateji olarak kavramsallaştırılmaktadır. Bununla birlikte, popülizmin nasıl inşa edildiği ve işlev gördüğü, içinde yer aldığı toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasal koşullara bağlı olarak önemli ölçüde değişmektedir. Bu anlamda, göçmen karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı ile özdeşleşen sağ popülizm Batı için uygun bir model sağlamakla birlikte farklı siyasal ve kültürel bağlamlarda çeşitlenen pratikleri açıklamakta yetersiz kalabilmektedir. Özellikle Batıdaki sağ popülist örneklerde öne çıkan göçmen karşıtı ve yabancı düşmanı söylem ve politikalar halktan da destek görmektedir. Göçün siyasallaştırılması ve güvenlikleştirilmesi sağ popülizm ile sıkı sıkıya bağlı bir araç olarak işlev görmektedir. Bu anlamda literatürde sıklıkla sağ popülist olarak sınıflandırılan AK Parti, bu çalışmada, artan göç hareketlerine rağmen Batıdaki göçmen karşıtı söylemi benimsemeyen, aksine göçmenlere yönelik kapsayıcı tutumu ile literatürdeki sağ popülizm tanımlamalarından farklılaşan bir örnek olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda çalışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göç bağlamındaki çeşitli konuşmaları tematik analiz yoluyla incelenmektedir. Bu analiz ile AK Parti'nin göç söyleminin Batı'daki sağ popülist partilerin göçmen karşıtı anlatılarından nasıl ayrıştığının ortaya konulması hedeflenmektedir. Böylece söylemde“biz ve öteki”dikotomisi içerisinde Suriyeli göçmenlerin ne şekilde konumlandırıldığı anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the migration discourse shaped under the AK Party government in Türkiye through the lens of right-wing populism, focusing on Syrian migrants. Populism is regarded as a dynamic political approach that manifests in diverse forms across contemporary geographical and political settings. Although there is no single universally accepted definition in the literature, populism is most commonly conceptualized as a thin-centered ideology or a political strategy built upon a dichotomy between the“pure people”and the“corrupt elites”. Nonetheless, how populism is formed and functions differ considerably depending on the social, cultural, economic, and political conditions that surround it. In this respect, right-wing populism, often associated with anti-migrant sentiment and xenophobia, may offer a useful model for Western contexts. Yet, it remains insufficient for explaining the diverse practices that emerge in other political and cultural environments. Prominently, anti-migrant and xenophobic discourses and policies in Western right-wing populist movements receive widespread public support. The politicization and securitization of migration serve as instruments strongly associated with right-wing populism. Within the study, the AK Party, often classified as right-wing populist in the literature, is examined as an example that diverges from conventional definitions of right-wing populism. Instead of adopting the anti-migrant discourse prevalent in Western contexts, the AK Party demonstrates an inclusive approach toward migrants, distinguishing it from conventional definitions of right-wing populism in the literature. In this regard, the study conducts a thematic analysis of various speeches by President Recep Tayyip Erdoğan in the context of migration. This analysis aims to reveal how the AK Party's migration discourse diverges from the anti-migrant narratives of right-wing populist parties in the West. In doing so, it seeks to understand how Syrian migrants are positioned within the“us versus them”dichotomy in the discourse.