6 şubat depremi sonrası ahşap yapıların kullanıcı değerlendirmesi: Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü işletme şeflikleri ve lojmanları örneği
User evaluation of wooden structures following the February 6th earthquake: The case of Kahramanmaras Forest Regional Directorate directorate operation offices and residential units
- Tez No: 990428
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ahşap malzemeler, sahip oldukları estetik görünüm ve üstün yapısal özelliklere rağmen Türkiye inşaat sektöründe deprem dayanımı konusundaki eksik bilgi ve önyargılar nedeniyle yeterince yaygınlaşamamıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve büyük yıkıma yol açan depremler, mevcut yapı stokunun doğal afetlere karşı güvenilirliğini yeniden gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki işletme şeflikleri ve lojmanlarında kullanılan ahşap yapıların, deprem sonrası süreçte kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiğini tespit etmektir. Araştırma kapsamında, yapıların yangın güvenliği, ısı yalıtımı, sağlamlık, estetik ve çevreye duyarlılık özellikleri incelenmiştir. Çalışmada konutlarını teslim alan bireylerin deneyimleri ile henüz teslim almamış bireylerin beklentileri; yaş, meslek ve eğitim durumu gibi demografik değişkenler açısından ele alınmıştır. Veri toplama sürecinde 30 maddeden oluşan bir ölçek kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularının, ahşap yapıların afet direnci konusundaki potansiyelini ortaya koyarak tasarım ve uygulama süreçlerine rehberlik etmesi ve literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite their aesthetic appearance and superior structural properties, wooden materials have not become sufficiently widespread in the Turkish construction sector due to incomplete information and prejudices regarding earthquake resistance. The earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, which caused massive destruction, have brought the reliability of the existing building stock against natural disasters back to the agenda. The aim of this study is to determine how the wooden structures used in the operation chiefdoms and lodgings within the Kahramanmaraş Forestry Regional Directorate are evaluated by users in the post-earthquake period. Within the scope of the research, the fire safety, thermal insulation, durability, aesthetics, and environmental sensitivity features of the structures were examined. In the study, the experiences of individuals who have received their residences and the expectations of those who have not yet received them were discussed in terms of demographic variables such as age, profession, and educational status. A scale consisting of 30 items was used in the data collection process, and the obtained data were analyzed using the SPSS program. The research findings are expected to guide design and implementation processes and contribute to the literature by revealing the potential of wooden structures regarding disaster resilience.