Kırsal bölgede obstrüktif uyku apne sendromu risk sıklığı ve uykukalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of obstructive sleep apnea syndromerisk and its effect on sleep quality in rural areas
  1. Tez No: 990468
  2. Yazar: BERKANT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SAĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Eskişehir ilinin kırsalında birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanan erişkin bireylerde obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) riski ile uyku kalitesi değerlendirilmiş ve bu iki değişken arasındaki ilişki incelenmiştir. STOP-Bang anketi ile OSAS riski ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile uyku kalitesi ölçülmüştür. Toplam 401 katılımcıdan elde edilen verilere göre, katılımcıların önemli bir kısmı OSAS açısından yüksek risk grubunda yer alırken, uyku kalitesi açısından çoğunluğun iyi uyku kalitesine sahip olduğu saptanmıştır. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, 50 yaş üzeri olmak, erkek cinsiyet, obezite (BKİ ≥ 30 kg/m²), hipertansiyon varlığı ve ailede OSAS öyküsü, OSAS açısından bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Öte yandan, uyku kalitesinin kadın cinsiyeti ve kronik hastalık varlığı ile anlamlı şekilde bozulduğu gösterilmiştir. OSAS riski ile uyku kalitesi arasında doğrudan ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu durum, iki değişkenin farklı yapısal boyutları ölçen ölçeklerle değerlendirilmiş olmasından kaynaklanabilir. Sonuç olarak, OSAS riski güçlü biyolojik ve demografik faktörlerle ilişkilendirilirken; uyku kalitesi daha çok sosyal ve klinik yükle ilişkilidir. Bu bulgular, birinci basamak sağlık hizmetlerinde basit tarama araçlarıyla yüksek riskli bireylerin belirlenmesini ve gerekli yönlendirmelerin yapılmasını kolaylaştırabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the risk of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and sleep quality among adult individuals utilizing primary health care services in the rural areas of Eskişehir, Türkiye, and to examine the relationship between these two variables. OSAS risk was assessed using the STOP-Bang questionnaire, and sleep quality was measured using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Among the 401 participants, a significant proportion was found to be at moderate to high risk for OSAS, while the majority reported good sleep quality. Multivariate logistic regression analysis revealed that being over 50 years of age, male gender, obesity (BMI ≥ 30 kg/m²), having hypertension, and a family history of OSAS were independently associated with a higher OSAS risk. In contrast, poor sleep quality was significantly associated with female gender and the presence of chronic diseases. No direct and statistically significant relationship was found between OSAS risk and sleep quality, which may be due to the differing structural focuses of the assessment tools used. In conclusion, OSAS risk is primarily associated with strong biological and demographic factors, while sleep quality is more influenced by social and clinical burdens. These findings support the utility of simple screening tools in primary care to identify high-risk individuals and guide appropriate referrals and interventions.