Ahlaki panik-karşı ahlaki panik dikotomisi bağlamında medyada gerici-din düşmanı karşıtlığının inşası
In the context of the moral panic–counter moral panic dichotomy:the construction of the reactionary–anti-religious antagonism in the media
  1. Tez No: 990478
  2. Yazar: BETÜL YEŞİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Din, Sociology, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kamuoyunda“6 yaşında çocuk gelin”vakası olarak bilinen HKG davası aracılığıyla kurulan ahlaki panik süreçleri incelenmiştir. Bu bağlamda, BirGün, Cumhuriyet, Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerindeki davaya ilişkin köşe yazısı, haber, editoryal içerik, röportaj, karikatür ve fotoğraf gibi materyaller eleştirel söylem analizi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada, olayın seküler ve İslamcı medyada birbiriyle çatışan ideolojik sembolleştirmelerle ele alındığı,“ahlaki panik”-“karşı ahlaki panik”olarak tanımlanan bu karşıtlığın Türkiye'deki din düşmanı-gerici karşıtlığının toplumsal ve ideolojik inşasına hizmet ettiği ve bu iki zıt kutbun tüm ideolojik yarıklara rağmen özünde birbirlerinden farklı olmadığı, tepkisel ve yapısal özellikler bağlamında aynı çerçeveye bağlı kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the moral panic processes constructed through the HKG case, publicly known as the“6-year-old child bride”incident, are examined. In this context, columns, news reports, editorials, interviews, cartoons and photographs related to the case in BirGün, Cumhuriyet, Yeni Şafak and Yeni Akit newspapers were analyzed within the framework of critical discourse analysis. The study concludes that the event was represented in both secular and Islamist media through conflicting ideological symbolizations, that the opposition defined as“moral panic”and“counter–moral panic”contributed to the social and ideological construction of the reactionary-anti religious dichotomy in Turkey, and that, despite their ideological divergences, these two poles essentially operate within the same reactive and structural framework.