Sembolik tüketim: Benlik imajı uyumu üzerine bir araştırma
Symbolic consumption: A study on self congruity
- Tez No: 227051
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tüketici davranışları yazınında, ürünlerin sembolik rolünün anlaşılması amacıyla gerçekleştirilen, tüketicilerin marka imajı ve benlik imajı algılamaları arasındaki uyumu ifade eden, ?benlik imajı uyumu? çalışmalarının, kavramın satın alma öncesi etkilerinin anlaşılması üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Çalışmada, kavramın satın alma sonrası, tüketici tatmini ve marka sadakati üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ile birlikte, daha önceki çalışmalarda incelenmeyen marka özdeşleşmesi kavramı ile ilişkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda, benlik imajı uyumunun doğrudan ve dolaylı etkilerini belirlemeye yönelik bir araştırma modeli sunulmuştur. Önerilen modelin test edilmesi amacıyla, Ankara'daki Üniversitelerin İşletme Yüksek Lisans Bölümlerinde okuyan 320 cep telefonu kullanıcısı ile bir araştırma gerçekleştirilmiştir. İlişkisel desene sahip araştırmada, anket tekniği ile veri toplanmıştır.Araştırma bulgularına göre; benlik imajı uyumunun, tüketici tatmini ve marka özdeşleşmesini doğrudan etkileyen bir değişken olduğu ortaya konmuştur. Benlik imajı uyumunun marka sadakati üzerinde ise dolaylı bir etkisinin olduğu görülmektedir. Benlik imajı uyumu, marka sadakatini tüketici tatmini ve marka özdeşleşmesi aracılığı ile etkilemekte, yani kavram, tüketici tatminine ve marka özdeşleşmesine yol açarak marka sadakati yaratılmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In consumer behavior, within the aim of understanding the symbolic role of products, consumers? perceptions of the congruity between the product images and self-images which refers as ?self-congruity? studies have focused on pre consumption behavior. The purpose of this study is to explore the effects of self-congruity on post consumption behavior focusing on consumer satisfaction and brand loyalty along with brand identification which is not mentioned in the previous studies. According to the research purposes, a research model is proposed to determine the direct and indirect effects of self-congruity. In order to test the proposed model, a study is conducted with 320 cellular phone users whose are Master of Business Administration students at the universities located in Ankara. In this study with relational research design, the data is gathered by a structured questionnaire. According to the results of the research, it is determined that self-congruity has a significant direct effect on consumer satisfaction, brand identification and an an indirect effect on brand loyalty. It is determined that, self-congruity effects brand loyalty through consumer satisfaction and brand identification. Thus, consumer satisfaction and brand identification mediates the impact of self-congruity on brand loyalty.