Doğaya yönelik tutum ve dini tutum ilişkisi
Relationship between attitude towards nature and religious attitude
  1. Tez No: 990486
  2. Yazar: AYŞE ÖZBAY ERMİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bireylerin dini tutumu ile doğaya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma problemi, bu değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığını ve varsa ilişkinin hangi boyutlarda ortaya çıktığını sorgular. Bu konunun ele alınma nedeni, günümüz dünyasının en temel sorunları arasında yer alan çevresel duyarlılığının, bireylerin yaşam biçimlerini etkileyen önemli bir unsur olan dini tutumla ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan 530 yetişkin (%54,3 kadın, %45,7 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Veriler Çevre Tutum Ölçeği, Dini Tutum Ölçeği ve Kişisel Bilgiler Formu ile toplanmıştır. Analizlerde betimsel istatistikler ile bağımsız gruplar t-testi, varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmış; veriler SPSS 27 programı ile çözümlenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, bağımsız gruplar için yapılan t-testi sonucunda, doğaya karşı tutum ve dini tutum puanlarında kadınların ortalama değerleri erkeklere göre; yalnızca dini tutum puanlarında ise evlilerin ortalama değerleri bekarlara ve çalışmayanların ortalama değerleri çalışanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların dini tutum düzeylerinin, yaş ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği, doğaya karşı tutum düzeylerinin ise eğitim düzeyine ve coğrafi bölgeye göre anlamlı farklılık gösterdiği varyans analiziyle ortaya konmuştur. Korelasyon analizleri, katılımcıların dini tutum düzeyleri ile doğaya karşı tutumları arasında genel olarak pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Özellikle dini tutumun“Tanrıyla İlişki”alt boyutu, doğaya yönelik tutumla çoğu demografik değişkende orta düzeyde ilişki göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, dini tutumun, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için doğaya karşı olumlu tutumun temel unsurlarından birisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between individuals' religious attitudes and their attitudes toward nature. The research problem focuses on whether a relationship exists between these variables, and in which dimensions it becomes evident. This study explores the relationship between environmental awareness, a major global concern, and religious attitudes that shape individuals' lifestyles. The sample consisted of 530 adult volunteers (54.3% women, 45.7% men) from different regions of Turkey. Data were collected using the Environmental Attitude Scale, the Religious Attitude Scale, and a Personal Information Form, and analyzed through descriptive statistics, independent samples t-tests, analysis of variance, and correlation analyses using SPSS 27. The findings indicate that, according to independent samples t-tests, women scored significantly higher than men in both religious attitudes and attitudes toward nature, while married participants and non-working individuals scored significantly higher than their counterparts only in religious attitudes. ANOVA results revealed that religious attitude levels differed significantly by age and education level, whereas attitudes toward nature differed significantly by education level and geographical region. Correlation analyses showed generally positive and significant relationships between religious attitudes and attitudes toward nature. In particular, the“Relationship with God”subdimension of religious attitude demonstrated a moderate association with attitudes toward nature across most demographic variables. In conclusion, the study shows that religious attitudes play a key role in fostering positive attitudes toward nature and environmental sustainability.